info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin diplomasisinden yeni yılda işbirliği vurgusu


 2018-01-31 10:34:16  cri
Çin Dışişleri Bakanlığı dün Beijing'de yeni yıl resepsiyonu düzenledi. Dışişleri Bakanı Wang Yi resepsiyonda yaptığı konuşmada, yeni yılda barışçı gelişme yolunda ısrarlı olacaklarına işaret ederek, Çin'e özgü büyük devlet diplomasisinde yeni sayfa açacaklarını açıkladı. Wang Yi, tüm dünya ülkelerinin dışa açık, işbirliği ve güvene dayalı bir tavır sergilemeleri çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Wang Yi resepsiyonda öncelikle 2017 yılında Çin diplomasisini özetledi. Wang Yi, Çin diplomasisinin yurtiçi ve yurtdışındaki gelişme eğilimlerine ayak uydurarak, Çin milletinin kalkınmasını öngören Çin rüyasının gerçekleştirilmesi ve dünyada kalıcı barış ve refahın oluşturulması için önemli katkı sağladığını vurguladı. Wang Yi bu konuda şunları kaydetti:

"Biz, küreselleşme eğiliminde ısrarcı olduk. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Davos'tan Cenevre'ye, Hamburg'dan Da Nang'a kadar çeşitli platformlarda ekonomik küreselleşmenin yeniden dengelenmesi ve insanoğlunun ortak kader topluluğunun oluşturulması yönündeki düşüncelerini ortaya koydu. Xi, dışa açık dünya ekonomi düzeni, Asya-Pasifik ekonomik bütünleşmesinin oluşturulması yönündeki Çin önerisini açıkladı, böylece uluslararası topluma güçlü güven ve olumlu dinamizm kattı."

Wang Yi resepsiyonda yaptığı konuşmada, 120 yıl önce Çin'in Qing Hanedanı'nın son döneminde gerçekleştirilen Wuxu reformunda, milli kalkınma yolu arayışındaki bir grup reformcunun başarısız olduğunu dile getirdi. Bugün ise, Çin'in, sosyalizme dayalı uygun ve doğru bir gelişme yolu bulduğunu ve atılım niteliğinde milli gelişme ve ilerleme kaydettiğini ifade eden Wang Yi, bu gelişmelerin sadece Çin'in eski çehresini değiştirmekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda dünya barışı ve gelişmesine yeni fırsatlar sağladığını belirtti.

Wang: Çin, büyük devlet diplomasisinde yeni bir sayfa açacak

Wang Yi, 2018 yılının dışa açılma ve reform politikasının uygulanmasının 40. yıldönümü ve aynı zamanda ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde alınan kararların uygulanması için başlangıç yılı olduğunu söyledi. Çin'in Xi Jinping'in yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm düşüncesi rehberliğinde barışçı gelişme yolunda ısrarcı olacağını vurgulayan Wang, Çin'e özgü büyük devlet diplomasisinde yeni bir sayfa açacaklarını kaydetti. Wang Yi şöyle konuştu:

"Biz, 2018 yılında küreselleşme boyutunun daha geniş olmasını istiyoruz. Küresel ekonominin yeni tur büyümesi, tüm dünya ülkelerinin katkılarına ihtiyaç duyuyor. Çin'de geçen 40 yıl içindeki reform ve dışa açılma deneyimleri, dışa açılmanın gelişme ve refaha kavuşmanın vazgeçilmezi olduğunu kanıtladı. Çin, çifte kazanca ve dışa açılmaya dayalı milli politikasını izlemeye devam edecek."

Wang Yi, 2018 yılında Çin'in küresel ortaklık işbirliğini genişletmeye devam edeceğine işaret ederek, ilgili tüm taraflarla el ele vererek, önemli küresel sorunları siyasi yollarla çözmeye hazır olduğunu söyledi. Wang Yi, çeşitli tarafların güvenilir ortağı olan Çin'in dünya barışı ve gelişmesi için yapıcı rol oynamaya devam edeceğini söyledi. Wang Yi şöyle konuştu:

"Dünyada birçok milletin, bahar bayramını kutlama gelenekleri var. Bahar, güzellik ve umut demektir. Baharın gelişini kutlamak da huzurlu ve refah bir yaşamı dilemek anlamına gelir. Yeni yılda, biz resepsiyonda halihazırda bulunan tüm diplomat ve dostlarımızla yakın teması sürdüreceğiz, böylece Çin ve dünyanın tüm ülkeleriyle dostluğunu yeni düzeye taşımaya ve Çin halkı dahil tüm dünya halklarına yarar getirmeye devam edeceğiz."