info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Beijing de Türk Yemekleri Haftası


2018-01-25 10:24:57  cri

2018 Çin'de Türkiye Turizm Yılı kapsamında başkent Beijing'de Türk Yemekleri Haftası düzenleniyor.

Etkinliğin açılışında bir medya resepsiyonu da düzenlendi.

Türkiye'nin Pekin (Beijing) Büyükelçisi Emin Önen'in bir konuşma yaptığı açılışta, Çinli ve Türk basın mensupları, çeşitli ülkelerin diplomatik misyon temsilcileri, Türkiye'de faaliyet gösteren Çin şirketlerinden yetkililer ve diğer davetliler hazır bulundu.

Büyükelçi Emin Önen yaptığı konuşmada, iki eski medeniyet olan Çin ile Türkiye arasındaki bağların binlerce yıl geriye uzandığını ve kadim İpek Yolu'nun, bu uzun tarih boyunca iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli bir rol oynadığını söyledi.

Önen, 2010 yılından itibaren stratejik ortaklık ilişkisi tesis eden iki ülkenin, Kuşak ve Yol girişimi sayesinde yeni bir işbirliği hamlesine hazırlandığına dikkat çekti.

İki ülke liderleri Recep Tayyip Erdoğan ve Xi Jinping'in iki yılda 4 kez bir araya geldiklerini kaydeden Önen, Çin-Türkiye ilişkilerini, parlak geleceğe sahip sağlam bir ilişki olarak niteledi.

Büyükelçi Önen'in gündeminde, Türkiye'nin turizm alanında Çin'den beklentileri de vardı.

Türkiye'nin yıllık 40 milyon turist ağırlamaya hazırlandığını ve İstanbul'da inşası süren üçüncü havalimanının, yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyüğü olacağını belirten Önen, "Çinli turistleri Türkiye'ye bekliyoruz" dedi.

Konuşmasında Türkiye'nin tarihî ve doğal zenginliklerine vurgu yapan Önen, Türkiye Turizm Yılı'nın ikili ilişkilere büyük katkı yapacağına inandığını ifade etti.

Açılış galası 19 Mart'ta

Türkiye Turizm Yılı'nın açılış galası 19 Mart 2018'de başkent Beijing'de Tianqiao Tiyatrosu'ndaki konserle yapılacak.

Türkiye'nin Turizm Yılı boyunca 80'den fazla etkinlik düzenlemesi planlanıyor.

Turizmde yeni pazarlara açılmayı hedefleyen Türkiye, Asya ülkelerinden ve özellikle Çin'den bu alanda aldığı payı artırmak niyetinde.