info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin uzay istasyonu için astronot seçmeye başlıyor


2018-01-22 15:29:02  cri

Çin'in uzaya yerleştirmeyi planladığı kalıcı istasyonda görev alacak yeni nesil astronotların seçimine başlanacağı bildirildi.

China Daily'nin haberine göre, Çin İnsanlı Uzay Ajansı Direktör Yardımcısı ve Çin'in uzaya giden ilk astronotu Yang Liwei, söz konusu seçim sürecinin yakın tarihte başlayacağını, Çinli bilim insanları ile mühendislerin başvuru hakkı bulunduğunu belirtti.

Başkent Beijing'de yer alan Çin Astronot Merkezi'nin açılışında konuşan Yang, "Uzay sanayisi şirketleri, araştırma kurumları ve üniversitelerden uygun adayları seçerek, uzay istasyonunda çalışabilecek yetkinlikte mühendis ve uzay araştırma cihazı uzmanı olmaları için eğitmeyi planlıyoruz" ifadesini kullandı.

Yang, mühendislik için yapılacak başvurularda yüksek lisans derecesi, uzay araştırma cihazı uzmanlığı için başvurularda ise doktora şartı aranacağını söyledi.

Çin, kalıcı uzay istasyonu kurma hedefi doğrultusunda geliştirme ve inşa çalışmalarını sürdürüyor. 2020 itibarı ile istasyonun parçalarının uzayda birleştirilmesi ve istasyonun 2022'de tam kapasiteyle çalışmaya başlaması hedefleniyor.