info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xian Chengdu hızlı tren hattı resmen hizmete girdi


2018-01-11 09:40:47  cri
Shaanxi eyaletinin merkezi Xi'an'ı Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu'ya bağlayan hızlı tren hattı, kısa süre önce resmen hizmete girdi. Söz konusu hattın, hızlı tren ağını genişlettiği gibi, bölgesel ekonomik ve sosyal gelişmenin hızlandırılmasına da dinamizm katması bekleniyor.

Xi'an-Chengdu hızlı tren hattının toplam uzunluğu 658 kilometreyi buldu. Trenlerin saatteki hızı ise 250 kilometreye ulaşıyor. Hızlı tren hattının hizmete girmesiyle birlikte, Xi'an ve Chengdu arasındaki demiryolu taşımacılığının süresi de 12 saatten 3 saat 27 dakikaya indi. Ayrıca Çin'in güneybatısındaki hızlı tren şebekesi, tüm ülkenin hızlı tren sistemine resmen bağlanmış oldu.

Xi'an-Chengdu hızlı tren hattı, Çin'in güney kesimini kuzey kesiminden ayıran sınır olarak bilinen Qinling Dağları ve Daba Dağları'nın ortasından geçmekte. Bölgenin son derece çetin coğrafi şartları, tren hattının inşa çalışmalarını da etkiledi. Bu süreçte, tünel kazma gibi ileri yöntemlerden faydalanılarak, hızlı tren hattının Qinling Dağları'nın ortasından başarıyla geçmesi sağlandı. Öte yandan, hızlı tren hattının sarp yamaçlardan geçmesi de makinistin treni sürüş yeteneği ve trenin motoru için büyük bir test oldu. Xi'an Demiryolu Müdür Yardımcısı Zhang Kejun bu konuda şunları kaydetti:

"Makinistler, görevlerini başarıyla yerine getirmek için yoğun pratik yaptılar ve treni sürme konusunda becerilerini artırdılar. Yolculuk halinde ise yolcular trenin sarsıntı yapması gibi sorunlarla karşılaşmadı, aksine son derece konforlu bir yolculuk geçirdiklerini ifade ettiler. Hatta, düz yolda ilerliyormuş gibi hissettiklerini söylediler."

Xi'an-Chengdu hattının toplam uzunluğunun yüzde 55'ini, bilhassa hattın Qinling Dağları'ndaki bölümünün yüzde 95'ini tüneller oluşturuyor. Hattın dağlık bölgeden geçmesi, haberleşme konusunda da engeller yarattı. Ancak bu sorunlar da başarıyla çözüldü. Halihazırda Xi'an-Chengdu hızlı tren hattında hizmet veren tüm trenlerde 4G erişimi sağlanmakta.

Çin Tieta Anonim Şirketi Shaanxi Şubesi Başkan Yardımcısı Wang Bao, yolcuların Xi'an-Chengdu hattında yüksek kaliteli haberleşme hizmetinden faydalanabildiklerini söyleyerek şöyle konuştu:

"Xi'an-Chengdu hızlı tren hattında 4G hizmeti veriliyor ve internet sitelerine hızlı erişim sağlanıyor. Bunun yanı sıra trende görüntülü sohbet yapabilirsiniz, tabii ki istediğiniz videoları da izleyebilirsiniz. Özellikle videoları 1080P çözünürlükte izlemek mümkün. Sesli arama da çok daha kolay oluyor."

Edinilen bilgilere göre, Xi'an-Chengdu hızlı tren hattının hizmete girdiği ilk günde tüm biletler 3 dakika içinde satıldı. Xi'an Demiryolu Müdürlüğü Yolcu Taşımacılığı Sorumlusu Wang Jianlin her gün Xi'an ile Chengdu arasında karşılıklı 7 seferin düzenlendiğini aktararak, bu iki kent arasındaki yolcu akışının son derece yoğun olduğunu söyledi. Wang Jianlin sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Xi'an-Chengdu hızlı tren hattı, müdürlüğümüze bağlı tüm hızlı tren hatlarının en işlek olanlarından biri. Bilet satışı da verimli seviyede. Xi'an'dan Chengdu'ya giden güzergahta 4 kentten geçiliyor, bu hat 38 milyon nüfusu kapsıyor, dolayısıyla yıllık yolcu akışı 60 veya 70 milyonu aşabilir."

Xi'an-Chengdu hızlı tren hattı, Çin'in orta ve uzun vadeli hızlı tren şebekesi inşasının önemli bir parçası. Hat, ayrıca şebekede yer alan Xuzhou-Lanzhou ve Chengdu-Chongqing hatlarına bağlandı. Seferlerin hizmete girmesiyle birlikte Qinling Dağları'nın gelişmemiş kentleri de bir adımda hızlı tren çağına girmiş oldu. Guanzhong ve Tianshui ekonomik bölgeleri birbirine yakınlaştı, bölgesel kalkınmaya da büyük güç katıldı.