info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Dünya Bahçecilik Fuarı için hazırlıklar sürüyor


2018-01-04 08:10:18  cri

Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi, başkent Beijing'in ev sahipliği yapacağı 2019 Dünya Bahçecilik Fuarı'nın hazırlıklarının sorunsuz ve yoğun bir şekilde yürütülmekte olduğunu, şimdiye kadar 50'den fazla ülke ve uluslararası örgütün fuara katılacağını kesinleştirdiğini bildirdi.

1999 yılında Kunming'deki Dünya Bahçecilik Fuarı'ndan 20 yıl sonra Çin'in Beijing'de düzenleyeceği son fuar, küresel bahçecilik çevresi için yeni bir etkinlik niteliğinde. Beijing Belediye Başkan Yardımcısı Lu Yan, fuar için hazırlıkların tüm hızla devam ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Dünya Bahçecilik Fuarı'na ilişkin genel tasarım planı hazırlandı. Fuarın tüm sergi alanlarının inşası başlatıldı. 30 ülke ile Çin'in tüm eyaletlerinin pavyonlarının yer seçimi tamamlandı. Çin pavyonu, uluslararası pavyonlar bölümü, Günlük Yaşam Pavyonu ve Dünya Bahçecilik Oteli'nin inşası sona ermek üzere. Öte yandan fuar için tüm altyapı tesislerinin inşası da aralıksız sürüyor."

2019 Dünya Bahçecilik Fuarı'na uluslararası katılımın kesinleştirilmesi de sorunsuz şekilde yürütülmekte. Şu anda Rusya, Almanya, Güney Kore (Kore Cumhuriyeti), Hindistan, Shanghai İşbirliği Örgütü ve Afrika Birliği gibi 51 ülke ile 4 uluslararası örgüt, fuara katılacaklarını yazılı olarak netleştirdi. İngiltere, Hollanda, Belçika ve Japonya gibi 31 ülke ise fuara katılacaklarını ve bunun için yurtiçi onay prosedürlerini başlatacaklarını açıkladı. 14 ülke de fuardaki sergi alanını seçti. Çin hükümetinin 2019 Dünya Bahçecilik Fuarı'ndaki genel temsilcisi Wang Jinzhen bu konuda şöyle konuştu: 

"Öncelikle şu an fuara katılım kararı almayan ülkelere yönelik tanıtımı yoğunlaştıracağız. Katılımı kesinleşmeyen ülkelerin öncelikle meslek dernekleri veya sivil toplum örgütlerini fuara göndermelerini tavsiye edeceğiz. Şartlar olgunlaştığında, resmi olmayan bu katılım resmi katılıma dönüşebilir. "

Çin'deki yerel hükümetlerin fuara olan ilgisi ve desteği de büyük. Çin Bahçecilik Derneği Başkanı Jiang Zehui bu konuda şunları kaydetti: 

"Kasım ve aralık aylarında, 2019 Dünya Bahçecilik Fuarı'nın Çin pavyonunun tasarım planı için değerlendirme toplantısı yapıldı. Uzmanlar, Çin pavyonu ve 31 eyaletin sergi alanlarının tasarımı hakkında görüş alışverişinde bulundular. Taiwan adasının sergi alanının kurulması için de hazırlıklar devam ediyor. "

Ana şiarı "Yeşil Yaşam, Güzel Yuva" olarak belirlenen Dünya Bahçecilik Fuarı, 29 Nisan-7 Ekim tarihlerinde yapılacak.