info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Disney Parkı Shanghai da yeni bir çağ açıyor


 2018-01-04 08:18:13  cri
Shanghai Disneyland, önümüzdeki yaz yeni bir temalı alan açmaya hazırlanıyor. Böylece parktaki temalı alan sayısı yediye çıkmış olacak. Bu yeni alanla birlikte Shanghai Disneyland'ın daha çok ziyaretçi çekmesi bekleniyor. Hatta ziyaretçi sayısının Disneyland'ın açıldığı ilk günde ağırlanan ziyaretçi sayısını aşacağı tahmin ediliyor.

Son eklenecek Oyuncak Hikayesi Diyarı (Toy Story Land), Haziran 2016'da açılan Disneyland Shanghai'ın genişletilmesindeki ilk adıma işaret ediyor. Walt Disney'den kısa süre önce yapılan açıklamada, Oyuncak Hikayesi Diyarı'nın ziyarete açılmasının, şirketin Çin'de artan talebi karşılama konusundaki güvenini yansıttığı belirtildi.

Yeni alan üç ana gezilecek yerden oluşuyor. Bunlar, buluşma noktası, butik dükkan ve bir restoran. Walt Disney'in denizaşırı parklarından sorumlu üst düzey yaratıcılık yöneticisi Jim Shull, Shanghai'da verdiği brifingde, yeni alandaki üç ana mekanın Disney Pixar'ın karakterleriyle süsleneceğini bildirdi.

Shull, sarmal biçimli diyarın, ziyaretçilerin Oyuncak Hikayesi filmindeki karakter Andy'nin arka bahçesindeki favori oyuncaklarının boyutunu gördüklerinde kendilerini küçülmüş hissetmeleri için tasarlandığını ifade etti.

Ziyaretçiler daha sonra Sinsi Köpek'in (Slinky Dog) "esnek spiralleri"ne oturup Yarışçı Rex'in U şeklindeki yarış kulvarında nefes kesici bir turun keyfini çıkarabilirler. Oradan da Disneyland Shanghai'a özel olarak tasarlanan Woody's Roundup bölümüne küçük araçlarla tırmanabilirler.

"Buraya Oyuncak Hikayesi 2.0'ı getirdik. Burada (Shanghai'da) henüz anlatmadığımız en güçlü hikayelerden biri bu." diyen Shull, Oyuncak Hikayesi Diyarı'nın yapılan yenilemelerle Paris ve Hong Kong'da yer alan örneklerinden ayrıldığını dile getirdi.

Shull'ın verdiği bilgilere göre, Çinli bir kadın şarkıcı yeni temalı alana atfedilen yedi Çince şarkıyı seslendirecek ve ziyaretçilere Disney'in otantik yüzü ile Çinli yanını deneyimleme şansı getirecek.

Öte yandan, Disney, yeni alanın ne kadar büyük olacağına dair bilgi vermedi. Disney'in Yönetim Kurulu Başkanı Robert Iger, verdiği mülakatta, Disney Parkı'nın Haziran 2016'daki resmi açılışı sırasında, genişletme için kullanılabilecek yalnızca 3 kilometrekarelik bir alanın olduğunu söylemişti.

Shanghai Finans ve Ekonomi Üniversitesi'nde turizm işletmeciliği alanında Profesör He Jianmin, Disney'in parklarında her yıl bir yenilik sunmasının bir gelenek haline geldiğini belirtti. He, "Oyuncak Hikayesi, Disneyland Shanghai için bir zirve noktası. Bu zirve sayesinde Park, hem yeni ziyaretçiler çekecek, hem de eski ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek." diye konuştu.

Danışmanlık şirketi Aecom ve Temalı Eğlenceler Birliği'nin sağladığı verilere göre, Shanghai'daki Disney Parkı, hizmete açıldığı ilk yılda 11 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladı. Böylece Disneyland Shanghai, dünya genelindeki en iyi yedi temalı parktan biri haline geldi ve Çin'de en çok ziyaret edilen eğlence mekanı konumuna yükseldi.

Profesyonel hizmet sağlayıcısı PwC'den yapılan açıklamada, eğlence devi Disney'in Çin'in 204 milyar dolar değerindeki medya ve eğlence sektöründe bir hakimiyet yarışına girdiğine dikkat çekti. Açıklamada, Disney'in bu yarışta Chimelong Okyanus Krallığı gibi uzun süredir sektörde yer alanlar şirketlerden Shanghai Andersen Paradise gibi yeni firmalara kadar güçlü rakiplerle karşı karşıya olduğu vurgulandı.

Disneyland'in medya ve yayınevinden stüdyolara kadar uzun bir fikri mülkiyet zincirine sahip olduğu ve bundan büyük fayda gördüğü belirtilen açıklamada, eğlence sektöründeki rakiplerin zirveye çıkmak için dağıtım kanallarını genişletmeleri gerektiği ifade edildi.