info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Yeni yılda Çin Hindistan ilişkilerinde yeni durum sergilenecek


2018-01-03 10:10:08  cri

Çin'in Yeni Delhi Büyükelçisi Luo Zhaohui, 2018'de Çin ile Hindistan arasındaki ilişkilerde "yeni çağda yeni durum ve yeni geleceğin" sergileneceğini belirtti.

Luo Zhaohui, dün verdiği demeçte, iki eski medeniyet ve yeni kalkınan piyasalar olarak Çin ve Hindistan'ın kalkınmada önemli görevler üstlendiğini belirtti. Liu, iki ülkenin stratejileri arasındaki kaynaşma noktaları ile işbirliği imkânlarının anlaşmazlıklardan daha fazla olduğunu kaydetti.

İkili ilişkilerde geçen yıl çalkantılar görülmesine rağmen nihai olarak olumlu ve istikrarlı bir eğilim bulunduğuna dikkat çeken Çinli büyükelçi, özellikle Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Hindistan Başbakanı Narendra Modi arasında geçen eylül ayındaki BRICS Zirvesi sırasında gerçekleşen görüşmenin, ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açtığını ve stratejik açıdan yönlendirici bir rol oynadığını söyledi.

Görüşmenin ardından iki ülke arasındaki üst düzey karşılıklı temasların yoğunlaşmasının yanı sıra, çeşitli alanlardaki görüşme mekanizmalarının canlandığına işaret eden Luo, bunun karşılıklı siyasi güvenin artmasına, ilşkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesine zemin hazırladığını vurguladı.

İki ülke liderlerinin, Çin ve Hindistan'ın birbirini düşman değil işbirliği ortağı, tehdit değil fırsat olarak görmesi gerektiğinde mutabık kaldığını belirten Luo, iki taraftan liderler arasındaki uzlaşıları hayata geçirerek somut tedbirler almalarını istediklerini ifade etti.