info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping in yeni yıl mesajı


2018-01-01 23:00:00  cri

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2017 yılının son saatlerinde yeni yıl konuşması yaptı.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin Uluslararası Radyosu (CRI), Çin Ulusal Radyosu (CNR), Çin Merkez Televizyonu (CCTV) ve Çin Küresel Televizyon Ağı (CGTN) üzerinden tüm dünyaya iletilen konuşmasında şunları söyledi:

Yoldaşlar! Değerli dostlar, bayanlar ve baylar;

Sizleri selamlıyorum! Zaman su gibi akıyor, 2018 yılının eşiğinde olduğumuz şu güzel saatlerde, çeşitli etnik gruplara mensup tüm Çin vatandaşlarına, Hong Kong ve Makao özel idari bölgeleri, Taiwan Adası ve yabancı ülkelerde yaşayan yurttaşlarıma ve dünyanın dört bir köşesindeki yabancı dostlarımıza yeni yıl dileklerimi sunmak istiyorum.

Ne ekersen, onu biçersin. Her yeni günde, değişimle karşı karşıyayız. 2017 yılında Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'ni düzenleyerek, sosyalist modernizasyon sürecinin kapsamlı şekilde ilerletilmesinde yeni bir adım attık. Ülkemizin gayri safi yurtiçi hasılası 80 trilyon yuanın üstüne çıktı, ülke genelinde 13 milyondan fazla vatandaşımız iş imkânına kavuştu. Yaşlılık sigorta sisteminin kapsadığı nüfus 900 milyona, temel sağlık sigortasından faydalanan nüfus 1 milyar 350 milyona ulaştı. 10 milyondan fazla vatandaşımız yoksulluktan kurtuldu. "Konut sıkıntısı giderilirse, halkın yüzü güler." Bu bağlamda yoksulluk sıkıntısı çeken ve zorlu doğa şartlarında yaşayan 3 milyon 400 binden fazla vatandaşımız, verimli topraklara yerleştirildi, sıcak ve konforlu evlere kavuştular. Şartları elverişsiz olan 6 milyon konut yenilendi, böylece öngörülen planı kısa sürede bitirdik. Buna paralel olarak, halkın günlük yaşam seviyesini iyileştiren çeşitli çalışmalar hızlandırıldı, ekolojik ortam iyileştirildi, halka daha büyük mutluluk ve güvenlik sunduk, böylece orta halli refah toplumunun kapsamlı şekilde oluşturulması için büyük bir adım atıldı.

Teknolojik inovasyonda ve büyük projelerin uygulanmasında arka arkaya başarılar kaydedildi. Huiyan (Akıllı göz) uydusu, uzaya gönderilerek öngörülen yörüngede çalışmaya başladı. Çin yapımı C919 büyük ölçekli yolcu uçağının uçuş denemesi sorunsuz şekilde devam ediyor, kuantum bilgisayarı icat edildi, deniz sularında yetiştirilen çeltik için üretim denemesi gerçekleştirildi. İlk Çin yapımı uçak gemisi suya açıldı. Haiyi (Deniz Kanadı) adlı deniz dibinde araştırma yapan denizaltı robot için testler tamamlandı, deniz dibinde yanan buz için sondaj denemesi başarıya ulaştı. Yangshan-4 otomatik iskelesi resmen hizmete girdi. Hong Kong-Zhuhai-Makao köprüsünün ana yapısı tamamlandı. "Fuxing" serisi hızlı trenimiz, uçsuz bucaksız topraklarımızda sorunsuz şekilde seyrediyor... Çin halkının üstün yaratıcı zekâsını bu vesileyle takdir ediyorum!

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun 90. kuruluş yıldönümü için Zhurihe karma eğitim üssünde arazi ortamında kıta denetimi gerçekleştirdik. Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin anavatana kavuşmasının 20. yıldönümü nedeniyle Hong Kong'a resmi ziyaret gerçekleştirdim, Hong Kong'da uzun vadeli refah ve istikrarın korunduğuna bir kez daha tanıklık ettim. Hong Kong'un daha parlak bir geleceğe kavuşacağına inanıyorum. Aynı zamanda Japon saldırganlara karşı ulusal direniş savaşının 80. yıldönümü ile Nanjing katliamı kurbanlarını anmak için ulusal tören düzenledik, böylece tarihteki acılarımızı bir kez daha hatırladık ve barış dileğinde bulunduk.

2017 yılında çok sayıda diplomatik etkinliğe ev sahipliği yaptık. Kuşak ve Yol Küresel İşbirliği Forumu, BRICS Xiamen Liderler Toplantısı ve ÇKP ile Küresel Siyasi Partiler Diyalogu bu etkinlikler arasında yer aldı. Dünya genelinde düzenlenen bazı önemli çok taraflı konferanslara bizzat iştirak ettim. 2017 yılı başında Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı'na katılarak, BM'nin Cenevre'deki genel merkezinde bir konuşma yaptım, daha sonra G-20 Liderler Toplantısı'na ve Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü Gayri Resmi Toplantısı'na katıldım. Tüm bu platformlarda, ilgili taraflarla kapsamlı görüş alışverişinde bulundum. Taraflar, dünya ülkelerinin halklarına refah getirmek için, insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulması önerisine desteklediklerini ifade ettiler.

Yine 2017 yılında, ülkemizin çeşitli bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımızdan mektuplar aldım. Tibet Özerk Bölgesi'ne bağlı Longzi ilçesinin Yumai nahiyesindeki yerel halk, İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nin Suniteyouqi bölgesinde yaşayan Ulan Çobanlar Sanat Topluluğu üyeleri, Xi'an Ulaştırma Üniversitesi'nde ömür boyu eğitim davası veren ihtiyar profesör ve Nankai Üniversitesi'nde askerliğe yeni giren öğrencilerin hikâyeleri, onların yurtseverliği, ömürlerini hiç yılmadan işlerine adamaları beni derinden etkiledi. Sayıları yüzbinleri bulan sıradan vatandaşlarımızın ne kadar muhteşem insanlar olduklarını hissettim. Aynı zamanda, mutluluğun, onların alın terinden ayrı düşünülemeyeceğini bir kez daha anladım.

Yoldaş, dostlar, bayanlar ve baylar!

2018 yılı, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde alınan kararın ve kongre ruhunun hayata geçirileceği ilk sene olacak. 19. Kongre, ülkemizin gelecek 30 yılı için parlak bir plan hazırladı. Damlaya damlaya göl olur. Bu güzel planın bir hayal olarak kalmasını istemiyoruz, adım adım çaba harcayarak rüyamızı gerçekleştireceğiz.

2018 yılı, reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasının 40. yıldönümü. Reform ve dışa açılma politikası, Çin'in gelişmesi ve ilerlemesi için kaçınılmaz bir yol olduğu gibi, Çin Rüyası'nın gerçekleştirilmesi için de yeri doldurulmaz bir unsurdur. Bu politikanın uygulanmasının 40. yıldönümü vesilesiyle doğacak fırsatlardan faydalanarak, tüm engellerin üstesinden geleceğiz, reform ve dışa açılmayı etkin şekilde sürdüreceğiz.

2020 yılına kadar, kırsal kesimlerdeki yoksul nüfusun tümüyle yoksulluktan kurtarılması, tüm dünyaya verdiğimiz bir sözdür. Ağızdan çıkan söz, binlerce altın değerindedir. 2020 yılına sadece 3 yıl kaldı. Tüm toplum seferber edilecek, isabetli yoksullukla mücadele sorunsuz şekilde yürütülecek, bu alanda yeni zaferler kazanılacak. Bu hedefe 2020 yılında ulaşılması halinde, Çin milletinin binlerce yıllık tarihinde ilk kez yoksulluk ortadan kaldırılmış olacak. Bu, hem Çin milleti hem de tüm insanlık için büyük önem taşıyor.

Günümüzde tüm dünya ülkeleri, insanlığın barış ve gelişmesi için büyük beklenti içindeyken, endişeler de var. Özellikle Çin'den büyük beklentiler olduğunu biliyoruz. Tüm dünya tek bir ailedir. Sorumlu büyük bir ülke olan Çin, muhakkak bu beklentilere olumlu yanıt verecek. Çin, BM'nin otoritesini ve statüsünü koruyacak, uluslararası sorumluluklarını hayata geçirecek, küresel iklim değişikliği taahhütlerine göre hareket edecek, Kuşak ve Yol inşasını aktif şekilde ilerletecek. Çin eskiden olduğu gibi, bundan sonra da dünya barışının planlayıcısı, küresel kalkınmanın destekçisi, küresel düzeninin teminatı olacak. Çin, diğer ülkelerin halklarıyla el ele vererek, insanlığın müreffeh, huzurlu ve daha parlak bir geleceğe kavuşmasını sağlamak için ortak çaba harcayacak.

Yoldaşlar, dostlar, bayanlar ve baylar!

Çin'in üstün gelişmesini halk yaratır, dolayısıyla bu gelişmenin meyvelerini de halk paylaşır. Çin halkı, eğitim, istihdam, gelir, sosyal güvenlik, sağlık, yaşlılara bakım, konut ve çevre gibi konulardaki gelişmeleri de çok merak ediyor. Bu konularda halkımızı sevindirecek gelişmeler de var, endişeye sebep olan gelişmeler de. Halkın yaşam seviyesini düzeltme çalışmalarımızda, halkımızı tatmin etmeyen unsurlar da var. Bu nedenle Çin hükümeti olarak gayemizi hep yüreğimizde taşıyacak, sorumluluklarımızı etkin şekilde hayata geçirecek, böylece halkın yaşamını doğrudan ilgilendiren çalışmaları verimli şekilde yürüteceğiz. Parti ve hükümetin tüm kademelerdeki organları ve ilgili personelimiz, halkın sıkıntılarını ve endişelerini hep en ön planda tutmalı, halkın mutluluğunu en büyük başarı indeksi olarak görmelidir, halkın yaşamını güzelleştirmek için tüm olanaklar kullanılmalıdır.

Herkese teşekkür ederim.