info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Song imparatorunun yıkandığı Xianning Kaplıcaları


2017-12-28 15:11:46  cri
Çin'in orta kesiminde yer alan Hubei eyaletine bağlı Xianning kentinin kaplıcaları, kuzeyde yaşayanlar için kışın alternatif bir tatil beldesi. Xianning, şifalı sularıyla olduğu kadar uzun geçmişiyle de dikkat çekiyor.

Hubei eyaletinin güneydoğusunda bulunan Xianning, Yangtze Nehri'nin orta kısmının güneyinde, Hubei, Hunan ve Jiangxi eyaletlerinin kesişme noktasındadır. Doğuda Jiangxi, güneyde Hunan, batıda Jingchu ve kuzeyde Wuhan'a bakar. Xianning, kuzeyden güneye geçmek için ana kanaldır, "Hubei'in güney kapısı" olarak bilinir. Mis kokulu Osmanthus çiçeği, çayı ve keneviriyle de ünlüdür. Ulaşım açısından da oldukça elverişli bir konumdadır. Xianning, ticaret yapmak ve yaşamak için de son derece uygun bir yerdir. Her bir köşesi güç, canlılık ve cazibeyle doludur.

Xianning kaplıcaları, "kaynayan havuz" olarak da adlandırılır. Kaplıcaların geliştirilmesi ve kullanımı 1400 yıl öncesine dayanmaktadır. Song Hanedanı döneminde kaplıcalar, "Xianning'in sekiz manzarası"ndan biri olarak sınıflandırılırdı. Kentin birçok noktasında çok sayıda sıcak su kaynağına rastlanır. Her biri Çin genelinde ziyadesiyle tanınmıştır.

Kent, adeta kaplıcalarla ödüllendirilmiştir. Qianshan Dağı'nın güney eteklerindeki Ganjiang Nehri'nin sadece Moon Hook yatağında 14 sıcak su kaynağı bulunmaktadır. Buradaki en büyük kaplıca ağzından çıkan suyun akışı saniyede 0.02 metreküptür. Suyun genel sıcaklığı 48-50 derecedir. Kaplıcalarda sıcaklık en fazla 54 dereceye yükselir, en düşük sıcaklık ise 35 derecedir. Suyun rengi de açık sarıdır.

Xianning'deki kaynak sularının sülfat, karbonat, kalsiyum, magnezyum, kalyum ve sodyum gibi on çeşit minerali içerdiği tespit edilmiştir. Xianning kaplıcalarındaki sülfat; kronik boyun, omuz, bel ve bacak ağrısı ile arterit, sinir iltihabı, romatizma ve pek çok tür deri hastalığına şifa verici etkiye sahiptir.

Çin Madencilik Birliği, 1996 yılında Xianning'e "Çin'in kaplıca evi" unvanını vermiştir. Sıcak su kaynakları olan Çin'in orta kesimindeki tek bölgedir.

Xianning kaplıcalarının derin bir kültür birikimi vardır. Song imparatorlarından Zhao Zhen da güneye yaptığı bir inceleme gezisi sırasında burada yıkanmıştır. Günümüzde ise Ganjiang Nehri boyunca oteller, hastaneler ve kaplıcalar inşa ediliyor. Kaplıcalar için tavsiye edilen ziyaret süresi ziyaret amacına göre değişse de genel olarak yarım gün veya bir gündür. Her seferinde suda 15-20 dakika kalmak yeterlidir.

Xianning'e gidildiğinde kaplıca keyfi yapmanın dışında görülecekler, öğrenilecekler çoktur. Geçen eylül ayında Xinhua Haber Ajansı'nın internet sitesi üzerinden yayımladığı "Çin'in en güzel yerlerinin listesi 2017"de Xinniang başı çekmiştir.

Eski Çin-Rusya Çay Güzergahı, kadim İpek Yolu'na bağlı bir başka uluslararası ticaret güzergahıdır. Xianning'deki eski kent Yangloudong da bu güzergahın en büyük çay kaynağıdır.

Xianning'e özgü Tiqi Operası, Çin'in 300 geleneksel opera türü arasında eşsiz bir çiçek gibidir. Xianning'e bağlı Chongyang, 2000 yılında Çin Kültür Bakanlığı tarafından "Çin halk sanatlarının evi" seçilmiştir.

Kent, aynı zamanda "binlerce köprünün ev sahibi" olarak da ünlüdür. Xianning'de köprüsü olmayan hiçbir köy, hiçbir kasaba, hiçbir kent neredeyse yoktur; bu nedenle Xianning, "köprü müzesi" adıyla da anılır.