info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Li Keqiang dan Çin Tayland demiryolu projesine kutlama mektubu


2017-12-22 10:33:36  cri

Çin Başbakanı Li Keqiang Çin-Tayland demiryolu işbirliği projesi inşasının ilk etabının başlatılması vesilesiyle Tayland Başbakanı Prayut Chan-och'un katıldığı açılış törenine bir kutlama mektubu gönderdi.

Li Keqiang'ın dün gönderdiği kutlama mektubunda, Çin-Tayland demiryolu işbirliği projesinin iki tarafın ortaklaşa Kuşak ve Yol girişimini inşa etmesi ve endüstriyel kapasite işbirliğini gerçekleştirmesinin örnek projesi olduğu belirtildi. Karşılıklı çıkara ve ortak kazanca dayalı projenin ortak müzakere, inşa ve paylaşım ruhunu gösterdiği dile getirilen mektupta, projenin Tayland'ın ekonomisinin sürdürülebilir kalkınmasını yürüteceği ve bölgesel gelişme refahını artırmakla beraber halkın yaşam seviyesini yükselteceği kaydedildi.

Mektupta, iki tarafın yüksek kaliteli Çin-Tayland demiryolu işbirliği projesinin ilk aşamasını tamamlamasını ve ikinci aşamayı yürütmesini istedikleri ifade edilerek bir an önce Çin-Tayland demiryolu ve Çin-Laos demiryolu arasındaki karşılıklı bağlantının kurulmasını ümit ettiklerine işaret edildi.