info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin Buz ve Kar Haftası Başladı


2017-12-21 14:52:06 cri
4. Çin Buz ve Kar Haftası, 16 Aralık'ta Hebei Olimpiyat Oyunları ve Spor Merkezi'nde görkemli bir törenle resmen başladı. Çin Buz ve Kar Haftası kapsamında ülke genelinde binden fazla etkinlik gerçekleştirilecek.

Çin Ulusal Spor İdaresi Kış Sporları Merkezi Daimi Başkan Yardımcısı Ding Dong, basına verdiği demeçte, 3 kez düzenlenen buz ve kar haftasına vatandaşlardan yoğun katılım olduğuna işaret etti. Etkinliğin, Kore Cumhuriyeti'nde 2018 Kış Olimpiyat Oyunları'nın açılacağı ve 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları'na ilişkin hazırlıkların yoğun olarak gerçekleştirildiği bir dönemde başladığına dikkat çeken Ding Dong, buz ve kar haftasının açılış töreninin ilk kez başkent Beijing dışında yapıldığını, bu kapsamdaki programların gerek şekil, gerekse ölçek açılarından giderek verimli olduğunu söyledi. Ding Dong bu konuda şunları kaydetti:

"Buz ve kar haftası etkinliğine daha fazla sosyal katılımı teşvik ediyoruz. Bu, spor çalışmalarındaki ana eğilime uyuyor. Nitekim, çok sayıda özel şirket, birçok etkinliğe katılmaya hevesli. Etkinliklere yerel hükümetlerin desteği de var. Bu, son etkinliğin en önemli özelliği kabul ediliyor. "

Çin Ulusal Spor İdaresi Kış Sporları Merkezi Daimi Başkan Yardımcısı Ding Dong, dünyanın önde gelen buz ve kar şirketleriyle işbirliği yapacaklarını söyleyerek, Ulusal Arazi Kayağı Yarışması gibi spor programlarını düzenleyeceklerini, bunun da halkın buz ve kar sporuna yoğun katılımının önemli bir göstergesi olduğunu söyledi.

4. Çin Buz ve Kar Haftası'nın düzenlenmesi, buz ve kar sporunun ülkede yaygınlaştırılmasına güç katacak. Etkinliğe katılacak olan Çin'in güneybatısında yer alan Liu Panshui kentinin Belediye Başkan Yardımcısı Li Li yaptığı açıklamada, Liu Panshui Belediyesi'nin bölgedeki özel iklim ve coğrafi kaynaklardan faydalanarak, dünyanın en düşük enleminde yer alan 4 kayak merkezini açtığını vurguladı. Li Li, sadece bir kayak festivaline 200 binden fazla vatandaşın katıldığını bildirerek şöyle konuştu:

"Kış günlerinde kar ve buz etkinliklerini açık alanlarda olduğu gibi kapalı alanlarda da düzenlemek istiyoruz. Bu nedenle kapalı kayak ve buz pateni salonları inşa etmeyi planlıyoruz, özellikle bu salonları uluslararası standartlara ulaştırmayı düşünüyoruz. "

Son kar ve buz haftası kapsamında sürat pateni maratonu ve kayak gibi halkın ilgisini çeken programlarla birlikte çocuklara özel kayak festivali gibi programlar gerçekleştirilecek. Böylece Çin'in ev sahipliği yapacağı 2022 Kış Olimpiyat Oyunları için koyduğu "300 milyon kişinin buz ve kar festivaline katılması" hedefine ulaşılabilecek.