info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin de karbon boşaltımı ticaret sistemi hizmete girdi.


2017-12-20 10:55:21 cri
Geçen 4 yıl içinde gerçekleştirilen denemelerin ardından, Çin'de karbon boşaltım ticaret sistemi dün resmen hizmete girdi. Çin bu gelişmeyle Avrupa Birliği'ni geride bırakarak dünyanın en büyük karbon piyasası haline geldi.
Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi, ülkede karbon piyasası yapılandırması kapsamında elektrik sektöründe pilot uygulama gerçekleştirileceğine işaret ederek, bunun bin 700 işletmeyi kapsayacağını, piyasaya giriş eşiğini aşamalı olarak düşüreceklerini, böylece piyasa boyutunu genişleteceklerini açıkladı.

Sera gazının boşaltımını piyasa araçlarıyla düşürmek ve düşük karbonlu yeşil gelişmeyi hızlandırmak amacıyla Çin, karbon boşaltımı ticaret sistemini dün resmen başlattı ve ulusal karbon boşaltım hakkı piyasasını oluşturmaya başladı.

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi Başkan Yardımcısı Zhang Yong basına verdiği demeçte, Çin'deki karbon piyasasının daha başlangıç aşamasında bulunduğuna vurgu yaptı. Zhang Yong bu konuda şunları kaydetti:

"Nitekim plana göre karbon boşaltımı piyasası, sera gazı boşaltımını kontrol eden politika aracı olarak belirlendi. Öncelikle elektrik sektöründe denemeli uygulama yapılacak, bu sektörde karbon boşaltımı ticaret sistemi öncelikle başlatılacak, daha sonra da karbon piyasası yapılandırması aşamalı olarak istikrarlı şekilde ilerletilecek."

Karbon boşaltımı ticaret sisteminin ilk ayağı elektrik sektörü

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi İklim Daire Başkanı Li Gao, veri temelinin verimli olması, ürün çeşitliğinin nispeten kısıtlı olması, yönetimin ise standart olması, veriyi kolayca toplayarak tespit etme ve karbon boşaltım kotasının kolayca dağıtılması gibi nedenlerden dolayı, denemeler için elektrik sektörünü seçtiklerini belirtti. Li Gao şöyle konuştu: 

"Plana göre, piyasaya giriş sınırı, yıllık karbondioksit boşaltımının 26 bin tona ulaşması, yani 10 bin ton standart kömür enerjisi tüketimi demektir. Elektrik sektöründe bu sınırı aşan işletme sayısı bin 700'ü aştı. Bu işletmelerin toplam boşaltımı ise 3 milyar tona ulaştı. Bu büyüklük, aslında dünyada hizmete giren herhangi bir karbon piyasasının büyüklüğünü geçmiş durumdadır."

İşletmeler açısından bakıldığında, karbon piyasasının kuruluşu, iklimle dost olan işletmelere yarar getirirken, ağır kirlilik ve yüksek karbon boşaltımı yapan işletmelerin maliyetini yükseltecek. Böylece işletmelerin gelişme tarzını yenilemesini zorlaştıracak.

Yapılan ilk sayımlara göre, geçen 4 yıl içinde deneme uygulamalarının yapıldığı dört bölgede gerçekleştirilen karbon boşaltım ticareti 2 milyon karbondioksite ve 4 milyar 600 milyon Renminbi ekonomik değere ulaştı.

Daha önemlisi ise denemelerin yapıldığı bölgelerde karbon boşaltımında büyük düşüş görüldü. Çin Devlet Konseyi Danışmanı Liu Yanhua, Çin'deki karbon boşaltımı reform sürecinin zor ve uzun bir süreç olduğuna işaret ederek önümüzdeki günlerde hukuk garantisi ve altyapı inşası açılarından çalışmaların hızlandırılması gerektiğini söyledi. Liu Yanhua bu konuda bize şu bilgilere verdi:

"Karbon boşaltımı konusunda yasama çalışmaları hızlandırılmalı, karbon piyasasında yönetim sistemi standart hale getirilmeli, piyasa düzeni sağlıklı hale getirilmeli ve denetimler yerinde yapılmalı. Öte yandan ilgili kota dağıtım mekanizması bilimsel şekilde yapılmalı, böylece kaynak dağılımında karbon piyasasının hakim rolü etkin kılınmalı. Data bildirim sistemi, kayıt sistemi ve ticaret sistemi gibi altyapı yapılandırması hızlandırılmalı, böylece karbon piyasasının sağlıklı şekilde işlemesine güçlü destek sağlanmalı."