info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

China Today Türkiye dergisi 5 yaşında


2017-12-20  11:38:28 cri

Turkuvaz Medya Grubu kısa süre önce İstanbul'da toplantı düzenleyerek "China Today Türkiye" dergisinin Türkiye'de yayımlanmasının 5. yıldönümünü kutladı. Toplantıya "China Today" dergisinin başkanı Hu Baomin'in başkanlığındaki Çin heyeti, Çin'in İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Chen Su, Turkuvaz Dergi Grubu'nun yöneticileri ve derginin editör ekibi katıldı. Toplantıda derginin 5 yılı değerlendirildi, önümüzdeki çalışmalar için plan yapıldı.

Turkuvaz Dergi Grubu Genel Müdür Vekili Tuncel Sunar toplantıda yaptığı konuşmada, "2012 yılında çıkarmaya başladığımız China Today Türkiye dergisinin ilk sayısında okuyucularımıza söz verdiğimiz gibi, dergimizin her sayısında gerçek Çin'i ve Çin'in gerçeklerini tüm boyutlarıyla anlatmaya çalıştık, anlatmaya da devam ediyoruz ve edeceğiz. 5 yıl boyunca hazırlayıp okurlarımıza ulaştırdığımı 32 sayıyı incelediğimizde, aralarında, fırsatlar ülkesi Çin'in her ölçekte girişim diye sunduğu pastadan nasıl pay alınması gerektiğinden tutun da, Çin'in daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacak püf noktalarına kadar çok geniş bir yelpazede içeriğinin bulunduğunu görebiliriz." dedi.

Sunar, derginin iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğini pekiştirme hedefine uyumlu olacak şekilde sayısız habere imza attıklarını vurguladı.

Derginin Türk editörü Kerem Köfteoğlu, China Today'ın Türkçe versiyonunun ilk sayısından itibaren Çin hakkında ektiğimiz tohumların yeşerdiğini sevinçle izlediklerini dile getirdi. Kerem Köfteoğlu. "Günümüzde Türk hükümetinin de tek kutuplu ve ağırlıklı olarak Batı merkezli politika yerine Avrasya'yı da içine alan geniş eksenli bir politika izlemesi iş dünyasının temsilcilerinden, sokaktaki insana kadar Türk halkının Çin'e ilgisinin artmasına yol açtı. Bu noktada Çin'in gerçeklerini anlatan ve ne yazık ki şimdilik sadece tek kaynak olan China Today Türkiye'nin önemi daha da artırdı." diye konuştu.

"China Today Türkiye" dergisinin esas içerikleri Çin Uluslararası Yayın Grubu CIPG'ye bağlı China Today dergisi tarafından sağlanıyor, çeviri, editörlük ve yayınlama çalışmaları ise Turkuvaz Dergi Grubu tarafından üstleniliyor. Dergi, Çin'le ilgili en iyi referans haline gelmiştir.