info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin-ABD ticari Savaşının Galibi Olmaz


15.08.2017 GB Times – Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ve ABD arasındaki ticari savaşın galibi olmayacağını ve her iki tarafın da kaybedeceğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying dün düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin 1974 yılında onayladığı "Ticaret Yasası'nın 301. maddesini" Çin'e karşı yürürlüğe sokacağı haberini değerlendirdi.

ABD'de 1974 yılında onaylanan "Ticaret Yasası'nın 301. maddesi", ABD Başkanı'na yabancı ülkelerin sözde "adaletsiz ve haksız" ticaret eylemlerine karşı uygun ve uygulanabilir girişimlerde bulunma yetkisini veriyor.

ABD tarafından kısa süre önce yapılan açıklamada, fikri mülkiyetlerin çalınması ve zorla teknoloji transferi gibi sorunlar dahil, Çin'in "yasadışı" ticaret yöntemlerine karşı soruşturma başlatılacağı belirtilmişti.

Hua Chunying konuya ilişkin olarak, Çin ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin özünde karşılıklı yarar ve ortak kazanç bulunduğuna dikkat çekti.

Hua, iki ülkenin çıkarlarının gün geçtikçe birbiriyle kaynaştığı bugünlerde ticaret savaşının hiçbir galibi olmayacağının ve iki tarafta da kayba yol açacağının altını çizdi.

Çin ve ABD arasındaki ilişkilerin öneminin göz önünde bulundurulmasına vurgu yapan Sözcü, ülkesinin ABD'yle ortaklaşa çaba harcayarak, karşılıklı saygı, yarar ile eşitlik temelinde, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişimini korumaya hazır olduğunu söyledi.