info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

24.07.2017 GB Times – Uluslararası Para Fonu IMF, Çin'in ekonomisinin bu yıla ve önümüzdeki yıla ait büyüme beklentisini 0,1 ve 0,2 puan arttırarak, yüzde 6,7 ve 6,4'e yükseltti. Böylece IMF, Çin'in büyüme beklentisini bu yıl 3. kez yükseltmiş oldu. IMF, bugün Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da Dünya Ekonomisi Görünüm Raporu'nu yayımladı. Raporda, Çin'in ekonomik büyüme beklentisinin yükseltilmesinin, Çin ekonomisinde bu yılın ilk çeyreğinde görülen güçlü performansa dayandırıldığı belirtildi. Küresel ekonomideki toparlanmanın devam ettiğine işaret edilen raporda, büyüme oranlarının bu yıl ve önümüzdeki yıl için ayrı ayrı olarak yüzde 3,5 ve 3,6'ya ulaşacağı değerlendirmesine yer verildi. Raporda, gelişmiş ekonomilerin bu yılki büyüme hızının yüzde 2 olacağı, bu oranın gelecek yıl ise yüzde 1,9 oranında gerçekleşeceği kaydedildi. Raporda ayrıca, yeni yükselen ekonomiler ve gelişmekte olan ülkeler için bu yılki büyüme hızının yüzde 4,6 olarak belirlendiği ve 2018'de ise bu oranın yüzde 4,8 olacağı vurgulandı.


24.07.2017 GB Times – 19. Bitki Bilimi Konferansı bugün Guangdong eyaletinin Shenzhen kentinde başladı.

Konferansta Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Çin Başbakanı Li Keqiang'ın kutlama mesajları okundu.

Cumhurbaşkanı Xi, gönderdiği kutlama mesajında, Çin'in dünyada bitki çeşitliliğinin en zengin olduğu ülkelerden biri olduğunu hatırlatarak, son yıllarda Çin'in pirinç, genom bilimi ve biyoteknoloji gibi alanlarda göz alıcı başlarılar edindiğini kaydetti.

Xi, Çin'in inovasyon, koordinasyon, yeşil, dışa açık ve paylaşıma dayalı gelişme ruhunu sürdürerek, ekolojik medeniyet inşasını güçlendireceğini kaydederek, güzel bir Çin inşa etmeye çalışacaklarına dikkat çekti.

Xi, Çin'in aynı zamanda bitkiyle ilgili bilimsel araştırma alanındaki uluslararası iletişim ve işbirliğini güçlendirerek dünya ülkeleriyle birlikte yerküreyi koruyacağını sözlerine ekledi.

Uluslararası bitki bilimi konferansının küresel bitki biliminin geliştirilmesinde önemli rol oynadığını vurgulayan Xi, "Yeşil Gelecek Yaratmak" konulu konferansta çeşitli ülkelerin uzmanları ve aydınlarının iletişim ve diyalogu güçlendirmeleri, bitkilere ve geleceğe ilgi gösterilmesi, biyolojik çeşitliliğin korunması ve yeşil kalkınmanın hızlandırılmasına katkı yapılması arzusunu dile getirdi.

Çin Başbakanı Li Keqiang da konferansa kutlama mesajı gönderdi.

Uluslararası Bitki Bilimi Konferansı 1900 yılında kuruldu. Son konferansa Çin, ABD, Rusya, İngiltere, Almanya ve Fransa dahil yüze yakın ülke ve bölgeden 6 bin kişi katıldı.