info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin Başbakanı: “Sağlıklı Çin” için tıp eğitimi iyileştirilmeli


11.07.2017 GB Times – Çin Başbakanı Li Keqiang, eğitim ve sağlık alanlarındaki yetkililere "Sağlıklı Çin"in inşası için tıp eğitiminde reformun ilerletilmesi ve meslek eğitiminin geliştirilmesi talimatını verdi.

Başkent Beijing'de dün düzenlenen tıp eğitiminde reform konulu konferansa yazılı bir talimat gönderen Başbakan Li, Eğitim Bakanlığı, Ulusal Sağlık ve Aile Planlaması Komisyonu ve Devlet Geleneksel Çin Tıbbı İdaresi'ni inovasyonu hızlandırmaya, tıbbi eğitim ile uygulamalar arasındaki koordinasyonu güçlendirmeye çağırdı.

İlgili bakanlık ve kurumların, Çin'in koşullarını hesaba katarak diğer ülkelerin tecrübelerinden istifade etmesi gerektiğini söyleyen Li Keqiang, Geleneksel Çin Tıbbı ile Batı tıbbının eşit muameleye tabi tutulmasını, daha iyi sağlık hizmetleri sağlanması için tıp alanında çok sayıda nitelikli profesyoneller yetiştirilmesini istedi.

Başbakan Yardımcısı Liu Yandong da konferansta bir konuşma yaptı.

Liu, tıp ve eğitim alanındaki yetkililere halkın ihtiyaçlarına yanıt verme, tıp eğitiminin yapısını ve kalitesini güçlendirme çağrısında bulundu.