info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

SİÖ´nün 17. Liderler Konseyi Toplantısı Astana Başliyor


06.06.2017 GB Times –  Kazakistan'da düzenlenecek Shanghai İş birliği Örgütü (SİÖ) Liderler Konseyi toplantısında aşırıcılıkla mücadele antlaşması imzalanacağı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Huilai dün Beijing'de basın toplantısı düzenleyerek, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Kazakistan'a yapacağı ziyaret ve katılacağı SİÖ Liderler Konseyi toplantısı hakkında bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

Li, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Kazakistan ziyareti sırasında ortak bildirinin yanı sıra bir dizi iş birliği belgesinin imzalanacağını belirtti. Li'nin açıklamasına göre, Cumhurbaşkanı ve diğer liderler SİÖ Liderler Konseyi toplantısı'nda Astana Bildirisi ve adı geçen antlaşmayı imzalayacak, Hindistan ve Pakistan'a üyelik tanınacak. Astana zirvesinden sonra Çin SİÖ'nün dönem başkanlığını üstlenecek ve 2018'de zirve toplantısına ev sahipliği yapacak.

Zirvenin gündemine değinen Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Huilai, Astana'da örgütün gelişme durumu, görevi ve geleceğinin yanı sıra, uluslararası ve bölgesel sorunların ele alınacağını açıkladı. Li, Cumhurbaşkanı Xi'nin örgütün birliği ve güveninin artırılması, güvenlik ve ekonomik gibi alanlardaki iş birliğinin güçlendirilmesi gibi konularda önerisini ortaya koyacağını sözlerine ekledi.