info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çinlilerin Küba´ya Varışının 170. Yılı


05.06.2017 GB Times –  Küba'nın başkenti Havana'ya bağlı Regla adlı sahil kasabasında 3 Haziran günü tören düzenlenerek, ilk grup Çinlilerin Küba'ya varışının 170. yıldönümü anıldı.

3 Haziran 1847'de 206 Çinli işçi İspanya bandıralı bir yük gemisiyle Havana limanına ulaştı. Bundan sonra Çinliler Küba'nın şeker kamışı çiftlikleri, fabrikaları ve köylerinde çalışmalarının yanı sıra bu ülkenin kurtuluş savaşı günlerinde de oradaydılar. Çinliler, Küba halkıyla arasındaki derin dostluk ilişkisini uzun yıllar boyunca korudu. Havana'daki Çin mahallesi, Latin Amerika'daki en büyük Çin mahallelerinden biriydi.

Regla kasabasında 3 Haziran günü düzenlenen anma töreninde Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkan Yardımcısı, Çin-Latin Amerika ve Karayipler Dostluk Derneği Başkanı Ma Peihua yer aldı ve bir konuşma yaptı.

Ma konuşmasında, Küba'nın Latin Amerika ve Batı Yarımküre'de Çin'le diplomatik ilişki kuran ilk ülke olduğunu hatırlatarak, Çin'in Küba'yla birlikte ilişkileri yeni düzeye taşıyacağını belirtti.