info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin-AB İlişkilerinde Ortak Çıkarlar Anlaşmazlıkların Önünde


01.06.2017 GB Times – 9. Çin-Avrupa Birliği (AB) Liderleri Toplantısı yaklaşırken, iki taraf da bu fırsattan yararlanarak stratejik bağlarını güçlendirmeli, çünkü AB ve Çin'in ortak çıkarları, anlaşmazlıklarından daha ağır basıyor.

Çin Başbakanı Li Keqiang, 2 Haziran'da Brüksel'de düzenlenecek yıllık toplantıya Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Baikanı Jean-Claude Juncker ile birlikte katılacak.

Liderler, bu toplantıda Çin-AB ilişkileri ile bölgesel ve küresel ortak kaygıları ele alacak.

Li, bu ziyaretini iki büyük ekonomi olarak Çin ve AB'nin anti-damping soruşturmaları konusunda anlaşmazlık yaşadığı bir süreçte gerçekleştiriyor. AB, Çin'den ithal edilen ürünlere anti-damping soruşturması yaparken üçüncü bir ülkedeki benzer ürünlerin fiyatları ve maliyetlerini dikkate alıyor.

DTÖ'nün ilgili kuralı gereğince, Çin'in DTÖ'ye üye olmasının 15. yılını gösteren 11 Aralık 2016 itibarıyla AB'nin üçüncü ülke verilerini kullanma tutumunu bırakması gerekiyor.

AB, Çin'in uzun süreli en büyük ticaret ortağı iken, Çin de AB'nin ikinci büyük ticaret ortağı konumunda. Mart 2017 itibarıyla Çin'in AB'ye kümülatif doğrudan yatırımları 73,3 milyar dolara, AB'nin Çin'e kümülatif yatırımları ise 114 milyar 600 milyon dolara ulaştı.

Juncker, 26 Mayıs'taki G7 Zirvesi sırasında düzenlenen bir basın toplantısında ticaretin AB için öneminin altını çizmişti. Juncker, "Milli gelirimizin üçte birini dış ticaretten elde ediyoruz. AB'de yedi işten biri ticaretten sağlanıyor; yaptığımız her bir milyar avroluk ihracatla 14 bin istihdam yaratıyoruz." dedi.

KOBİ'ler Çin-AB ekonomik ilişkilerine dinamizm katabilir

Bununla birlikte, AB'li 20 milyon KOBİ'nin çoğunluğu 10 kişiden az eleman çalıştırıyor, uzun geçmişleri ve birinci sınıf teknolojileri ile KOBİ'ler AB ekonomisinin hayati organları niteliğinde.

KOBİ'lerin önemini göz önüne alan Li Keqiang, AB ziyareti esnasında Çin-AB iş zirvesine de katılarak iki tarafın küçük ve orta ölçekli işletmeleri (KOBİ) arasında iş birliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık edecek.

Şüphesiz, KOBİ'lerin iş hacminin patlaması, AB'nin yüksek işsizlik oranını düşürmesine büyük katkı sağlayacak. Çin de son yıllarda ekonomik büyümesinde yavaşlama ile karşı karşıya bulunsa da KOBİ'lerin iş birliğinin Çin-AB ekonomik ilişkilerinin yeni itici gücü olmasını umuyor.