info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Şinzo Abe Yang Jiechi ile Görüştü


01.06.2016 GB Times – Japonya Başbakanı Şinzo Abe bugün, Tokyo'da Çin Devlet Müşaviri Yang Jiechi'yle görüştü.

Yang Jiechi görüşmede, Çin-Japonya ilişkisinin iyileşip gelişmesinin iki ülke halklarının mutluluğunun yanı sıra, bölgenin barışı, istikrarı ve gelişimiyle de ilişkili olduğuna dikkat çekti.

Yang Jiechi, kısa bir süre önce Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmak üzere Çin'e gelen Japonya Liberal Partisi Genel Sekreteri Nikai Toshihiro'yu kabul ederken, ikili ilişki için rehberlik önerisinde bulunduğunu hatırlattı.

Ülkesinin ikili ilişkilere önem verdiğini belirten Yang, Çin ile Japonya'nın bu yıl kutlanacak ikili ilişkilerin normalleşmesinin 45. yıldönümü ile önümüzdeki yıl kutlanacak Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması'nın imzalanmasının 40. yıldönümünün fırsatlarından yararlanması gerektiğini ifade etti.

Yang, Çin'in Japonya ile birlikte bu fırsatlar aracılığıyla iki ülke arasında imzalanan 4 siyasi belge ve varılan 4 maddelik mutabakat temelinde tarihten ders alma ve geleceğe yönelik ruhla ikili ilişkileri geliştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Yang Jiechi ayrıca, Japonya'dan Çin'le varılan "birbirlerinin iş birliğii ortağı olma ve birbirlerine tehdit oluşturmama" siyasi fikir birliğini somut politika ve eylemlere dönüştürmesini beklediklerini ifade etti.

Tarafların ortak çabalarla ikili ilişkilerdeki olumlu unsurları pekiştirerek, olumsuz unsurların önüne geçmesi gerektiğine vurgu yapan Yang Jiechi, tarih ve Taiwan gibi ikili ilişkilerin siyasi temelini ilgilendiren önemli hassas sorunların uygun şekilde çözüme bağlanması gerektiğini söyledi.

Şinzo Abe ise, bu yıl kutlanacak ikili ilişkilerin normalleşmesinin 45. yıldönümü ve önümüzdeki yıl kutlanacak Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması'nın imzalanmasının 40. yıldönümü fırsatlarından yararlanarak ikili ilişkileri daha da iyileştirmek istediklerini kaydetti.

Şinzo Abe, Çin'le çeşitli düzeylerdeki temasları yoğunlaştırarak, halklar arasındaki dostluğu pekiştirmek, karşılıklı yarara dayalı iş birliğiini derinleştirmek ve fikir ayrılıklarını uygun şekilde kontrol altına almak istediklerine işaret etti.

Şinzo Abe Taiwan sorununda Japonya-Çin İlişkilerinin Normalleşmesi Ortak Açıklaması'nda saptanan ilkeleri izlemeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Görüşmede Yang Jiechi ayrıca, Kore Yarımadası nükleer sorunu hakkında Çin'in tutumunu ve görüşlerini dile getirdi.