info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xi, Forumda Elde Edilen Sonuçları Açıkladı


16.05.2017 GB Times – Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun bitiminde yerli ve yabancı basın mensuplarının karşısına geçerek, forumda elde edilen sonuçlar hakkında bilgi verdi.

Forumun ardından 270 maddelik sonuç belgesi yayınlandı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, forumda tarafların Kuşak ve Yol inşasının hızlandırılmasına dair güvenlerinin arttığına dikkat çekti.

Xi Jinping, forumda Çin' ile ilgili taraflar arasında 32 işbirliği sözleşmesinin imzalandığına işaret ederek, şu ana kadar Çin ile Kuşak ve Yol işbirliği sözleşmesi imzalayan ülke ve uluslararası örgüt sayısının 68'i bulduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Xi, Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamında uluslararası işbirliğinin pekiştirilmesi konusunda önemli önerilerin ortaya konduğunu dile getirdi. Forum kapsamında bugün düzenlenen yuvarlak masa toplantılarında ise uluslararası işbirliğinin pekiştirilerek, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşası ve kazan-kazana dayalı kalkınmanın gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca, toplantılarda, kapsamlı bağlantının güçlendirilmesi ve kültürel değişimin artırılması konularında görüş alışverişinde bulunulduğunu belirten Xi, tüm bunların Kuşak ve Yol kapsamındaki uluslararası işbirliğine yön verdiğini vurguladı.

Forumda küresel büyüme için önemli adımlar atıldı

Xi Jinping'in verdiği bilgilere göre, forumda, taraflar, önümüzdeki dönemde Kuşak ve Yol inşasını daha geniş boyutta ve daha kapsamlı olarak hızlandırma; önemli küresel ekonomik sorunlar için çözüm arayışlarını yoğunlaştırma ve yeni büyüme dinamikleri geliştirme konularında anlaştı. Bununla birlikte, liderlerin forumda mutabık kaldığı diğer noktalar, küresel kalkınma için yeni bir platform oluşturularak ekonomik küreselleşmenin dengeli şekilde gelişmesinin sağlanması suretiyle ortak kader topluluğunun kurulması hedefine daha çok yaklaşılması gerektiği oldu.

Xi Jinping, tarafların politikaların koordinasyonu ve kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini hızlandıracaklarına işaret ederek, ticaret ve yatırım kolaylığının korunması için ortak çaba harcanacağına dikkat çekti. İnovasyona dayalı kalkınmanın önemine de vurgu yapana Xi, önümüzdeki günlerde sınır ötesi e-ticaret, büyük veri ve akıllı kent gibi inovasyon tedbirlerine desteği artıracaklarını kaydetti.

Xi Jinping, forumda, Kuşak ve Yol çerçevesinde uluslararası işbirliğine dair somut hedeflerin netleştirildiğini ve bir yol haritası çizildiğini ifade etti. Buna göre, taraflar arasında kapsamlı bağlantı sağlamlaştırılacak; kara, deniz ve hava ulaştırma ağları oluşturulacak. Ekonomik koridorların inşası, ticari ve endüstriyel parklarla ticari işbirliği bölgelerinin kurulması çalışmaları hızlandırılacak; bilgi paylaşımı, yasama, gümrük ve karantina, eğitim, bilim, kültür, sağlık, turizm ve medya gibi alanlardaki iş birliği pekiştirilecek.

Rakamlarla Kuşak ve Yol

Xi Jinping, rakamlarla Kuşak ve Yol inşasının gidişatını açıkladı. Çin önümüzdeki günlerde Kuşak ve Yol inşasına verdiği sermaye desteğini artıracak. Bu bağlamda İpek Yolu Fonu'na 100 milyar yuanlık sermaye aktarılacak. Çin finans kuruluşlarında Renminbi cinsinden sınır ötesi fon çalışmaları teşvik edilecek, bu fonun büyüklüğünün ise 300 milyar yuana ulaşması hedefleniyor.

Bunun yanında, Çin devlet bankaları, Kuşak ve Yol çerçevesinde altyapı inşası, endüstriyel ve finansal işbirliğine kredi desteği sağlayacak. Çin Devlet Kalkınma Bankası 250 milyar, Çin Devlet İthalat ve İhracat Bankası da 130 milyar yuan kredi sağlayacak. Çin 2018 yılından itibaren Çin Uluslararası İhracat Fuarı düzenlemeye başlayacak.

Forumun ikincisi 2019'da

Çin'in 2019 yılında Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun ikincisini düzenleyeceğine işaret eden Xi Jinping, tarafların ortak çabalarıyla Kuşak ve Yol'un barış, refah, dışa açık, inovasyon ve medeniyete dayalı bir yol olacağını söyledi.