info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Kuşak ve Yol Forumu´na 29 Lider


11.05.2017 GB Times – Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na 29 ülkenin devlet ve hükümet başkanları ile BM Genel Sekreteri de dahil 3 önemli uluslararası örgütün lideri katılacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, 130'dan fazla ülkeden bin 500 civarında konuğun resmi temsilci olarak foruma katılacağını açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü ayrıca, dünyanın dört yanından 4 bini aşkın basın mensubunun da forumu izlemek üzere akreditasyon yaptırdığını duyurdu.

Geng Shuang, forumun açılış töreni, yuvarlak masa zirvesi ve üst düzey toplantılar olmak üzere üç bölümden oluşacağını belirtti.

14 Mayıs sabahı Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in forumun açılışına katılarak bir konuşma yapacağını ifade eden Geng, açılışın ardından üst düzey genel oturumun düzenleneceğine işaret etti.

Geng'in verdiği bilgiye göre, aynı gün öğleden sonra düşünce kuruluşlarının değişimi konulu 6 paralel toplantı yapılacak.

15 Mayıs'ta ise, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping yuvarlak masa zirvesine başkanlık edecek.

Xi, forumun bitişinin ardından düzenlenecek basın toplantısında forumda elde edilen sonuçlar hakkında bilgi verecek.

Sözcü Geng Shuang, Çin'in, yuvarlak masa zirvesine katılan ülkelerle birlikte tarafların Kuşak ve Yol inşasında vardığı mutabakatı yansıtan bir ortak bildiri yayımlayacağını kaydetti.

Geng, forum süresince katılımcıların ayrıca bir dizi işbirliği belgesi imzalayacağını da sözlerine ekledi.