info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin´de Fabrika Çıkışı Enflasyonda Düşüş


10.05.2017 GB Times – Çin'in üretici fiyatları enflasyonunun Nisan'da düşen emtia fiyatlarının fabrika maliyetlerini azaltmasından kaynaklı olarak gerilediği bildirildi.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun bugün açıkladığı verilere göre, imal edilen ürünlerin fabrika çıkış maliyetlerini ölçen üretici fiyatları endeksi (ÜFE) Nisan'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 yükseldi.

ÜFE'de 2008'den beri en yüksek artış yüzde 7,8 değeriyle geçtiğimiz Şubat'ta kaydedilmişti. Mart ayına ait ÜFE ise yüzde 7,6 seviyesindeydi.

ÜFE, aylık bazda 0,4 puanlık gerileme ile geçen yılın Temmuz ayından beri ilk düşüşü gördü.

Büyük endüstrilerin fabrika çıkış fiyatlarındaki düşüş Nisan'da büyüdü. Petrol ve doğal gaz çıkarma alanında fiyatlar Mart seviyesinden yüzde 4,2 geriledi.

Çin'de ÜFE, dört yıllık düşüşlerin ardından Eylül'den beri olumlu gelişme eğilimini koruyor. Bu eğilim, hükümetin sanayide kapasite fazlasını azaltma yönündeki çabaları sayesinde sağlandı.

Bloomberg Asya başekonomisti Tom Orlik, Çin'in enflasyon oranlarını değerlendirdi. Yaptığı değerlendirmede, enflasyonun son aylarda soğurken deflasyonun beklenmediğini belirten Orlik, yuanın zayıflamasının ÜFE'de daha keskin bir düşüşü önleyeceğini ifade etti.