info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Cooper: Ticari korumacılık dünya ekonomisine darbe vuracak


21.03.2017 GB Times – ABD eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard N. Cooper, herhangi bir ticari korumacılık eyleminin dünya ekonomisine darbe vuracağını belirtti.

Aynı zamanda Harvard Üniversitesi'nde iktisat profesörü de olan Cooper, dün Beijing'de düzenlenen "Trump'ın iktidarı döneminde Çin-ABD ilişkisinin görünümü" konulu yuvarlak masa toplantısına katıldı.

Cooper uzun vadeli durgunluğun ardından iyileşmeye başlayan dünya ekonomisinin ancak halen çok kırılgan olduğuna dikkat çekerek, bu durumda herhangi bir ticari korumacılık eyleminin dünya ekonomisinin toparlanmasına vuracağı darbenin "yıkıcı" olacağının altını çizdi.

Çin ekonomisinin dünya ekonomisindeki itici rolünü takdirle değerlendiren Cooper, geçen 30 yıl içinde Çin ekonomisinin "çok iyi" bir şekilde geliştiğini ve Çin'in ekonomik büyümesindeki yavaşlamanın ekonomik politikalarındaki başarısızlığı temsil etmediğini kaydetti.

ABD Başkanı Trump'ın ekonomik politikalarına da değinen Cooper, Trump'ın ekonominin küreselleşmesine karşı çıkmadığı ve serbet ticarete destek vererek, ABD'nin çıkarlarına uygun politikalar ileri süreceği görüşünü dile getirdi.