info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı Çin´e Davet Etti


28.02.2017 GB Times – Çin  Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2013 yılı sonunda duyurduğu "Bir Kuşak, Bir Yol" adlı "modern İpekyolu" projesi, hayata geçiriliyor. İpekyolu güzergâhında olan 65 ülke, 14-15 Mayıs'ta Çin'in başkenti Pekin'de buluşacak.

Çin Cumhurbaşkanı Xi, tarihi İpekyolu'nun en önemli güzergâhlarından biri olan ve orta koridor olarak adlandırılan Türkiye'ye de "Bir Kuşak, Bir Yol" projesi kapsamında davetini iletti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, zirve için 14 Mayıs'ta Çin'e gitmesi ve Çin Cumhurbaşkanı Xi ile ikili görüşme de yapması bekleniyor.

Türkiye, son dönemde Çin ile yakın iş birliği politikası yürütüyor. Türkiye, Çin ile füze savunma sistemi görüşmeleri yapmış, Shanghai İş Birliği Örgütü üyeliği de gündeme gelmişti. Türkiye'nin, ABD ve AB ile bölgesel politikalar ve ikili ilişkiler açısından görüş ayrılıkları yaşadığı bir dönemde Erdoğan'ın Çin'e bu ziyareti büyük önem taşıyor. Zirveye, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İngiltere Başbakanı Theresa May de katılacak.

TÜRKİYE BEL KEMİÐİ

"Bir Kuşak, Bir Yol" adlı modern İpekyolu projesi, Çin'in kara ve denizden Batı'ya ekonomik atılım hamlesi olarak ortaya çıktı.

2015 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beijing ziyaretinde, Türkiye'nin bu projeyi çok önemsediğini dile getirerek, modern İpekyolu projesi ve bu çerçevede yapılacak altyapı çalışmalarında Çin ile mutabık kaldı.

Modern İpekyolu için değişik ülkelerde tasarlanan yatırımların hepsi daha sonra Türkiye'deki projelerle eklemlenecek. Çin, bu nedenle Türkiye'nin bu projedeki varlığını çok önemsiyor.

Çin, bu proje için 2014 yılında İpekyolu Ekonomik Kuşağı Fonu kurdu ve bu fona 40 milyar dolar kaynak ayırdı. Bu projeye destek için de Kasım 2014'te 50 milyar dolar yatırımla Asya Altyapı Yatırım Bankası'nı kurdu.

Türkiye de bu bankada kurucu üye olarak yer aldı. Türkiye'nin şu ana kadar gerçekleştirdiği Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Bakü-Tiflis-Kars ve Edirne- Kars demiryolu projeleri, modern İpekyolu'nun orta koridorunu oluşturuyor.

Bu projeler, Doğu-Batı güzergâhında Pekin'den Londra'ya kesintisiz demiryolu bağlantısına katkı sağlıyor.