info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Uluslararası Toplumdan Xi\´nin İsviçre Ziyaretine Büyük İlgi


11.01.2017 GB Times - Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 15-18 Ocak tarihlerinde İsviçre'ye resmi ziyarette bulunacak.

Xi, ziyareti süresince Davos'ta yapılacak Dünya Ekonomik Forumu 2017 yıllık toplantısına katılacak. Ayrıca BM Cenevre Ofisi, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ni ziyaret edecek.

Uluslararası toplum, küresel ekonomik yönetimin güçlendirilmesine Çin'in, zekasıyla güven sağlamasını ve BM öncülüğünde çok taraflı çalışmalara destek olmasını umuyor.

İsviçre Federal Hükümeti resmi sitesinde bir açıklama yaparak, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilerin giderek yoğunlaştırılmasının bir göstergesi olduğuna vurgu yaptı.

İsviçre'nin Çin Büyükelçisi Jean Jacques De Dardel, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in yeni yılın ilk dış ziyaretini sıcaklıkla beklediklerini açıkladı. İnovasyonun iki ülke arasındaki işbirliğinin en önemli özelliği olduğuna dikkat çeken Dardel, İsviçre ve Çin arasındaki kalkınma stratejisi kaynaşmasının derinleştirilebileceğini, böylece işbirliğinin yeni bir düzeye taşınabileceğini vurguladı.

BM Cenevre Ofisi Genel Sekreteri Michael Moller da basına verdiği demeçte, Xi Jinping'in ziyaretinin, Çin'in BM öncülüğündeki çok taraflı çalışmalara verdiği desteklerin önemli bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Moller, BM ile yoğun işbirliği yapan Çin'in, uluslararası arenada önemli bir rol oynadığını belirtti.

Jeopolitik uzmanları ise, Xi Jinping'in ziyaretiyle Çin-Avrupa stratejik ortaklığının derinleştirileceğini ve Çin ile Avrupa ülkelerinin çeşitli alanlardaki işbirliğinin güçlendirileceğini düşünüyor.