info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin A.B.D.´ye Ait İnsansız Sualtı Aracını İade Etti


20.12.2016 GB Times – Çin Savunma Bakanlığı'na bağlı enformasyon bürosundan edinilen bilgilere göre; Çin, bugün öğle saatinde müzakereler sonucunda Güney Çin Denizi'nde yakaladığı insansız sualtı aracını (UUV) ABD'ye teslim etti.

15 Aralık'ta, Çin Deniz Kuvvetleri'ne ait bir arama kurtarma gemisi, Güney Çin Denizi açıklarında bir sualtı aracı keşfetti. Söz konusu aracın oradan geçen gemilerin güvenliğine zarar vermesinin önlenmesi amacıyla, Çin'e ait arama kurtarma gemisi, profesyonel ve sorumlu bir tavırla sualtı aracını araştırdı. İncelemeler sonucunda, söz konusu aracın, ABD'ye ait bir insansız sualtı aracı olduğu anlaşıldı.

Çin Savunma Bakanlığı'nın basın sözcüsü Yang Yujun, daha önce yaptığı açıklamada, uzun zamandan beri, ABD ordusunun casusluk ve askeri harita yapmak amacıyla sık sık Çin'in deniz sahalarına gemi ve uçak gönderdiğine dikkat çekti.

Yang Yujun, Çin'in buna kararlılıkla karşı çıkarak, ABD'den buna benzer faaliyetlerini durdurmasını isteğini kaydetti. Yang, Çin'in ABD'nin ilgili faaliyetlerine uyanık kalarak gerekli önlemleri alacağını sözlerine ekledi.