info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Margaret Chan ile Görüştü


12.12.2016 GB Times – Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İsviçre'de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Margaret Chan ile bir araya geldi.

Wang Yi, kısa süre önce Shanghai'de başarıyla düzenlenen 9. Küresel Sağlık Geliştirme Konferansı'nın başarısını tebrik etti. Günümüzde kamu sağlığının dünya güvenlik gündemindeki konumunun bir hayli yüksetildiğine işaret eden Wang Yi, Çin hükümetinin küresel sağlık davası ve DSÖ'ye büyük önem vererek, DSÖ'nün çalışmalarına her zaman aktif bir şekilde desteklediğini kaydetti.

Çin'in DSÖ'nün küresel sağlık alanında karşılaşılan meydan okumalarını etkin bir şekilde ele alması için destek ve koordinasyon sağlamaya devam edeceğini vurgulayan Wang Yi, DSÖ'nün küresel sağlık yönetimi kapsamındaki temel ve öncül konumunu yükselterek, Çin'in küresel sağlık davasının gelişmesi ve ilgili uluslararası işbirliğindeki katkıyı sürdüreceğini belirtti.

Margaret Chan, yaptığı konuşmada, Çin'in küresel yoksulluğun giderilmesi ve sağlık davasına önemli katkı yaparak örnek bir tavır sergilediğini hatırlattı. Çin'in gelecekte küresel kamu sağlığı ve sürdürülebilir kalkınma davasına daha büyük katkı yapacağı inancını dile getiren Margaret Chan, DSÖ'nün Çin ile "Bir Kuşak-Bir Yol" çerçevesindeki işbirliğini güçlendirmeyi arzu ettiğini dile getirdi.

Öte yandan, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün İşviçre'nin Lozan kentinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ile görüştü