info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

KÜLTÜREL ETKİLEŞİM VE KÜRESEL KALKINMA FORUMU DEVAM EDİYOR


Birinci Kültürel Etkileşim ve Küresel Kalkınma Forumu bugün devam etti. “Medeniyetlerin Aktarımı ve Modern Kalkınma" temasıyla düzenlenen foruma, 30'dan fazla ülke ve bölgeden 150'den fazla konuk katılıyor.

 

Yeni Kalkınma Bankası (NDB) Başkanı Dilma Rousseff, yaptığı konuşmada çağımızda küresel kalkınmanın sadece uluslararası ekonomik ve maddi üretimi ilerletmekle kalmadığını, aynı zamanda insanların iklim değişikliğiyle mücadele gibi konularda diyalog kurmasına ve fikir birliğine varmasına yardımcı olduğunu ifade etti. Rousseff, küresel sorunların çözümünde çifte standartlara ve hegemonyaya karşı çıkılması gerektiğini, daha fazla medeniyetin sesinin duyurulmasının ve çok taraflı küresel yönetişim sisteminin tesis edilmesinin önemini vurguladı.

△Kazakistan Astana Memurlar Merkezi Başkanı Alikhan Baimenov

Kazakistan Astana Memurlar Merkezi Başkanı Alikhan Baimenov, forumda yaptığı konuşmada, dünya ülkeleri arasındaki bağlantı ve etkileşimin eşi görülmemiş bir seviyeye ulaştığını belirterek, ortak sorumluluk anlayışının büyük önem taşıdığını ifade etti. Baimenov, her kuşağın barışı ve sürdürülebilir kalkınmayı koruma sorumluluğu taşıdığını ve bu hedefe ulaşmak için diyalog, iş birliği ve medeniyetler arası iletişimi destekleyen platformların oluşturulması gerektiğini vurguladı.

△Belçika eski başbakanı Yves Leterme

Belçika'nın eski başbakanı Yves Leterme, zorluklarla dolu dünyamızda hiçbir ülkenin tek başına sorunları çözemeyeceğini söyledi. Dünya ülkelerinin birlikte çalışarak ortak çözümler üretmeleri gerektiğine dikkat çeken Leterme, dünyanın şekillendirilmesi sürecinde Çin ve Avrupa Birliği'nin kilit roller oynadığını ifade etti. Çin tarafından geliştirilen Küresel Kalkınma, Küresel Güvenlik ve Küresel Medeniyet İnisiyatifi'ni öven Leterme, bu girişimlerin dünya ülkeleri arasında iletişim ve iş birliğine katkı sağlayacağını vurguladı.

Üç günlük forum, Çin-Avrupa medeniyetlerinin etkileşimi, Çin ve Orta Asya'da modernleşme ve liderlik, Çin-Arap medeniyetlerinin etkileşimi ve modern kalkınma temalarını içeren üç panel ve bir yuvarlak masa toplantısından oluşuyor.