info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN'DEN KÜRESEL EKONOMİK YÖNETİŞİMİN İYİLEŞTİRİLMESİ ÇAĞRISI


Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, adalet ile hakkaniyet korunması ve küresel ekonomik yönetişimin iyileştirilmesi çağrısında bulundu.

Geng Shuang, dün BM 78’inci Genel Kurulu İkinci Komitesi (Ekonomik ve Mali Komite) tarafından düzenlenen genel tartışmada konuşma yaptı.

Geng, şu anda küresel ekonomik toparlanmanın güçsüz olduğunu, jeopolitik çatışmaların olumsuz etkilerinin yayılmaya devam ettiğini, tek taraflılık ve korumacılığın yaygın olduğunu, gelişmekte olan ülkelerin karşı karşıya bulunduğu dış ortamın günden güne kötüleştiğini ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesinde bir dizi zorluklarla karşılaşıldığını ifade etti.

Geng, tüm tarafların iş birliği ve kazan-kazan ilkelerine bağlı kalarak geniş fayda ve kapsayıcılık kavramlarını benimsemeleri ve açık bir dünya ekonomisini inşa etmeleri gerektiğini yineledi.

Geng, adalet ve hakkaniyet desteklenerek, küresel ekonomik yönetişimin geliştirilmesi, çevre dostu ve düşük karbonlu kalkınma modeline bağlı kalınarak, inovasyon güdümlü sürdürülebilir kalkınma yolunun keşfedilmesi gerektiğini kaydetti.

Geng, uluslararası finansal yapıdaki reformun güçlü bir şekilde hızlandırılarak, gelişmekte olan ülkelerin küresel ekonomik yönetişimde temsilinin ve söz hakkının artırılması gerektiğini vurguladı.

Makro ekonomik politikalar arasındaki koordinasyonun yoğunlaştırılması gerektiğini dile getiren Geng, gelişmekte olan ülkelere daha fazla destek sağlamak ve Kuzey-Güney ayrımı ile küresel kalkınma açığını gidermek amacıyla, gelişmiş ülkelere sorumlu maliye ve para politikaları benimseme ve yardım taahhütlerini yerine getirme çağrısında bulundu.