info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN'İN AY KEŞİF MİSYONU ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİ FIRSATLARI SUNUYOR


Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) dün Ay keşif projesi Chang’e-8’in getirdiği uluslararası iş birliği fırsatlarını bir duyuruyla açıkladı.

CNSA tarafından dün düzenlenen 74. Uluslararası Uzay Kongresi sırasında yayınlanan duyuruda, Çin’in Ay keşif projesinin eşitlik ve karşılıklı yarar, barışçıl amaçlı kullanım ile kazan-kazan anlayışına dayalı iş birliği ilkelerine bağlı kalarak, uluslararası topluma iş birliği fırsatları sunacağı bildirildi.

Duyuruda ayrıca, Çin’in bütün ülke ve uluslararası örgütleri Chang’e-8 misyonuna katılmaya davet ederek, iş birliği yürütmelerine ve orijinal bilimsel keşifleri birlikte gerçekleştirmelerine kucak açacağı kaydedildi.

Chang'e-8 misyonuna ilişkin uluslararası iş birliği projesi için niyet mektubu başvuruları 31 Aralık 2023 tarihine kadar sürecek. Ön seçimin Nisan 2024'te, son seçimin ise eylül ayında tamamlanması öngörülüyor.

Ay keşif projesinin dördüncü aşamasının önemli bir parçası olarak Chang'e-8 uzay aracının 2028 yılı civarında fırlatılması planlanıyor.

Misyon kapsamında, Ay'ın çoklu fiziksel alanı ve bölgesel jeolojik profil tespiti ve araştırmaları, Ay’dan yerküre gözlemi ve araştırmaları, Ay'ın numune ve kaynakları analizi ile Ay’ın yüzeyinde küçük ölçekli ekosistem deneyleri ve araştırmalarının gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Bunun dışında Chang’e-8’in, Chang'e-7 ile birlikte Ay’da bir bilimsel araştırma istasyonunun temelini oluşturacağı öğrenildi.