info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

2023 ÇİN BELGESEL FESTİVALİ GÖSTERİMİ SANTİAGO'DA GERÇEKLEŞTİ


Çin Medya Grubu ve Birleşmiş Milletler Latin Amerika ve Karayipler Ekonomik Komisyonu, Kuşak ve Yol inisiyatifinin 10. yıldönümü vesilesiyle dün komisyonun Şili'nin Santiago kentindeki genel merkezinde 2023 Çin Belgesel Festivali gösterimi düzenledi.
2023092620415158823.jpg

 

Etkinlik kapsamında insanlığın kader birliği konsepti ile Çin ve dünyanın Kuşak ve Yol’u ortaklaşa inşa etmesine dair hikayeler tanıtıldı.

Çin Medya Grubu Başkanı Shen Haixiong etkinlikte yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol’un, Çin ve Latin Amerika arasındaki yatırım, ticaret, endüstriyel işbirliği ve kültürel iletişim alanlarında çok sayıda somut projelere dönüştürüldüğünü ve bu ülkelerin halklarına yarar sağladığını kaydetti. Shen, Çin Medya Grubu’nun belgesel aracılığıyla insanlığın kader birliği konseptini tanıtacağını, Kuşak ve Yol’un ortak inşasında yeni sayfalar açacağını ifade etti.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin Latin Amerika bölgesindeki ülkelerin sürdürülebilir kalkınmasına yapacağı katkılara büyük beklentiyle yaklaştıklarına dikkat çeken BM Latin Amerika ve Karayipler Ekonomik Komisyonu İcra Sekreteri Jose Manuel Salazar, 2023 Çin Belgesel Festivali gösteriminin Çinli medya kuruluşlarının Çin-Latin Amerika pragmatik işbirliğinde oynadığı aktif rolünü yansıttığını sözlerine ekledi.

Yıl boyunca süren son belgesel festivali kapsamında Çin Medya Grubu'na bağlı CGTN kanalının hazırladığı 10 belgesel, başta Arjantin, Şili, Kolombiya, Honduras, Meksika, Peru, El Salvador olmak üzere birçok Latin Amerika ülkesinde gösterildi. Belgesellerle siyaset, ekonomi, spor, eğitim, edebiyat ve sanat açılarından Çin ve dünyanın Kuşak ve Yol’u ortak inşa etmesine dair hikayeler anlatıldı.