info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

TÜRK-ÇİN ORTAKLIĞININ ÜRÜNÜ İSTANBUL YENİ HAVALİMANI METRO HATTI


Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu Hattı, 22 Ocak’ta resmen hizmete açıldı. Bu hatta hizmet veren ve saatte 120 kilometre hıza sahip araçlar, Çin CRRC Firması tarafından üretildi.
2023092711435586422.jpg

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu hatın açılışını ilan etti ve hizmet veren araçların Türkiye’nin en hızlı metro aracı olduğunu söyledi.

Çin ile Türkiye arasında Kuşak ve Yol’u ortaklaşa inşa etmek için kilit bir iş birliği projesi olan İstanbul Yeni havalimanı metro hattının toplam uzunluğu 65,6 kilometre ve toplam 16 istasyonu bulunuyor.

Yeni hat sayesinde İstanbul'un merkezinden yeni havalimanına yolculuk süresi yarım saatten daha kısa bir süreye inebiliyor ve günlük ortalama yolcu akışının 800 bin yolcuya ulaşması bekleniyor.

Nitekim, geçen 10 yıl içinde CRRC Firması, İzmir, Ankara ve İstanbul’daki çok sayıda raylı ulaştırma projesine katıldı ve Türk halkının ulaştırma kolaylığı için yoğun çaba harcadı.

CRRC Firması’nın İstanbul Satış Sonrası Hizmet Bürosu Başkanı Wei Yigong basına verdiği demeçte, “Türkiye’de görev yapmak için Beijing’den uçağa bindiğim andan itibaren şöyle bir karar aldım: Yapacağım çalışmaları mutlaka iyi yapmalıyım, asla ve asla bundan vazgeçmemeliyim” diye konuştu.