info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin 24 Güneş Sezonu: Qiu Fen “Sonbahar Ekinoksu”


Geleneksel Çin güneş takvimi yılı 24 güneş sezonuna böler. Yılın 16. güneş sezonu olan Sonbahar Ekinoksu (Çince:秋分), bu yıl 23 Eylül'de başlıyor ve 7 Ekim'de sona eriyor.

 

Sonbahar Ekinoksu sonbaharın orta noktasında yer alır ve sonbaharı iki eşit parçaya böler. Qiufen gününden itibaren geceler uzar ve günler kısalır, bitki örtüsü renk değiştirmeye ve sonra solmaya başlar. Aynı zamanda tarım arazilerinde hasat, sürüm ve ekimin aynı anda yapıldığı zamandır.

Bu sezonda bilinmesi gerekenlere göz atalım.

Sonbahar serinliği kapıda

Sonbahar Ekinoksu ile Çin'deki çoğu bölge serin sonbahar havalarına kavuşuyor. Güneye doğru ilerleyen soğuk hava, azalan sıcak ve nemli havayla karşılaştığında, sonuç yağışlı günler demek.

Yengeç yemek için ideal bir sezon

Bu sezonda yengeç eti çok lezzetlidir. Araştırmalara göre, yengeç iliği beslenmeye ve vücuttaki ısıyı kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Yiyecek açısından oldukça zengin

Sonbahar Ekinoksuyla birlikte zeytin, armut, papaya, kestane, fasulye ve diğer bitkiler olgunlaşma aşamasına girer. Onları toplayıp yemenin zamanı geldi.

Osmanthus'un tadını çıkarma sezonu

Sonbahar Ekinoksu osmanthus'un buram buram koktuğu zamandır. Bu sezonda açan bu güzel kokulu bitkileri, sezon boyunca görebilirsiniz.

Krizantemlerin tadını çıkarma mevsimi

Sonbahar Ekinoksu aynı zamanda krizantemlerin çiçek açmasının keyfini çıkarmak için de iyi bir zamandır.

Yumurta oyunu

Sonbahar Ekinoksu gününde, dünya çapında binlerce insan yumurtaları dik tutmaya çalışıyor. Bu Çin geleneği dünyanın oyunu haline geldi.

Oyunun püf noktası, yumurtanın sarısı mümkün olduğu kadar çökene kadar tutmaktır. Bunun için yaklaşık 4 veya 5 günlük, sarısı çökmeye meyilli bir yumurta seçmeniz daha iyi olur.