info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN HALK CUMHURİYETİNİN 74. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ RESEPSİYONU DÜZENLENDİ


WhatsApp Image 2023-09-25 at 17.31.06.jpeg
22 Eylül 2023 tarihinde, Çin Halk Cumhuriyeti'nin 74. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu İstanbul'da düzenlendi.

WhatsApp Image 2023-09-25 at 17.31.05 (1).jpeg

İstanbul Vali Yardımcısı Sn. Özlem Bozkurt Gevrek, AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Sn. Emin Saraç, İBB Başkanı Özel Temsilcisi Büyükelçi Sn. Mustafa Osman Turan, yabancı ülkelerin İstanbul Başkonsolosları  Türkiye Çin Dostluk Vakfı Başkani  Sn. Hasan Çapan ve  400'e yakın kişi resepsiyona katıldı.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Wei Xiaodong konuşmasında ÇHC'nin kuruluşundan geçen 74 yılda elde edilen başarıları sıralayarak, Çin ekonomisinin iyiye doğru ilerleyişi ve Kuşak Yol İnisiyatifi'nin ülkelere getirdiği fırsatları anlatarak, Başkonsolosluğun görev bölgesinin Çin'le her alandaki iletişim ve işbirliğini hızlandırmaya ve Çin Türkiye Stratejik İşbirliği İlişkisinin yeni seviyeye ulaştırmasını sağlamaya hazır olduğunu vurguladı.

Türk dostları konuşmasında ÇHC'nin kuruluş yıldönümünü kutlayarak, Çin'in kalkınmasında ve Çin-Türkiye Kuşak Yol işbirliğinde başarılarını takdirle değerlendirerek, Çin-Türkiye dostluğunun uzun tarihe dayandığını, ikili işbirliğinin potasiyelinin büyük olduğunu, ve Türk tarafının Çin tarafıyla her alandaki istişare ve işbirliğini derinleştirerek ikili ilişkilerin gelişmesine daha fazla pozitif enerji katmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Resepsiyonda, Beijing'den gelen sanatçılar katılımcılara Çin'in geleneksel kültürünü özetleyen maddi olmayan kültürel mirasları ve sanat performansını sergilediler. Etkinlik boyunca coşku ve neşe atmosferi katılan herkesi derin bir şekilde etkiledi.