info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI HAN'DAN ÇOK TARAFLILIĞI DESTEKLEME VE KÜRESEL YÖNETİŞİMİ GÜÇLENDİRME ÇAĞRISI


Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Han Zheng dün 78. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarında yaptığı konuşmada dünyayı çok taraflılığa sadık kalmaya ve küresel yönetişimi güçlendirmeye çağırdı.
2023092210543345640.jpg

Han “Birçok değişiklikle karşı karşıya kaldığı günümüz dünyasında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping insanlığın kader birliğini oluşturmayı amaçlayan Küresel Kalkınma İnisiyatifi, Küresel Güvenlik İnisiyatifi ve Küresel Medeniyet İnisiyatifi gibi önemli inisiyatifleri ileri sürerek, uluslararası topluma kalıcı barış, evrensel güvenlik, ortak refah, açıklık ve kapsayıcılık, temizlik ve güzelliğe sahip bir dünyanın tesis edilmesi için el ele vererek çaba harcamaya çağırdı. Gün geçtikçe daha çok ülke, insanlığın aynı kader paylaştığının ve barış, kalkınma, işbirliği ve kazan-kazan anlayışının engellenemez tarihi bir eğilim olduğunun farkına vardı.” ifadelerini kullandı.

Han Zheng bu bağlamda, adalet ve hakkaniyete bağlı kalınarak, barış ve güvenliğin korunması, karşılıklı yarar ve kazan-kazan anlaşına dayalı işbirliğine bağlı kalınarak, ortak kalkınmanın hızlandırılması, kapsayıcılık ve açıklığa bağlı kalınarak, medeniyet ilerlemesinin aranması, çok taraflılığa bağlı kalınarak, küresel yönetişimin güçlendirilmesi olmak üzere 4 maddelik bir öneride bulundu.

Han Zheng Çin’in her zaman gelişmekte olan ülkelerden biri olarak, insanlığın kader birliğinin oluşturulmasını hızlandırmak, diğer ülkelerle birlikte dünya için daha güzel yarınlar yaratmak için yorulmadan çalışacağının altını çizdi.