info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

PUTİN, WANG Yİ'Yİ KABUL ETTİ


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün St.Petersburg’da ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Wang Yi’yi kabul etti.
2023092110275014634.png

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in mart ayında Rusya’ya yaptığı ziyaretin başarılı geçtiğini ve bu ziyaretin Rusya-Çin kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin yüksek seviyesini yansıttığını hatırlatan Putin, ziyaretten bu yana iki taraf arasında varılan anlaşmaların yerine getirildiğini, ekonomi, ticaret, kültür ve spor alanlarındaki temas ve işbirliğinde olumlu sonuçların elde edildiğini kaydetti.

Yılın başından bu yana Rusya’nın, ABD ve Batılı ülkelerin tek taraflı yaptırımlarının etkisini aştığına ve ülke ekonomisinin toplarlanmaya başladığına işaret eden Putin, Çin’le ortak planlamayı güçlendirerek, pragmatik işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Rusya’nın Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediğini ve inisiyatife karşı karalama girişimlerine karşı çıktığını yineleyen Putin, Avrasya Ekonomik Birliği ile Kuşak ve Yol inisiyatifi arasındaki bağı güçlendirmeye ve bölgesel entegrasyon sürecini hızlandırmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Mevcut uluslararası durumun, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in yüzyıldır benzeri görülmemiş büyük değişikliklerin yaşandığına  ilişkin stratejik tezini doğruladığına dikkat çeken Putin, başta Rusya ve Çin olmak üzere tarafların ortak çabaları sonucunda BRICS’in bu yıl başarılı bir şekilde genişletilerek BRICS ülkeleri arasındaki işbirliğinin yeni bir düzeye taşındığını söyledi.

Putin, Rusya’nın Çin’le Shanghai İşbirliği Örgütü ve BRICS mekanizması gibi çok taraflı çerçevelerde sıkı koordinasyonu sürdürerek, tek kutuplu hegemonyaya ve bloklar arasındaki zıtlaşmalara karşı çıkacağınının ve uluslararası adaleti koruyacağının altını çizdi.

Wang Yi, iki ülke liderleri arasında yıl başında gerçekleşen başarılı görüşmelerin yeni dönemde Çin-Rusya kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkileri için yeni bir yol haritasını hazırladığını, ikili ilişkilerin derinlemesine geliştirilmesine yön ve güç verdiğini belirtti.

Wang Yi, Çin’in Rusya ile birlikte iki ülke liderleri arasında sağlanan fikir birliği doğrultusunda stratejik ve karşılıklı güveni attırmaya, pragmatik işbirliğini derinleştirmeye, iki ülke halkları arasındaki dostluğu sağlamlaştırmaya hazır olduğunun altını çizdi.

BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olarak Çin ve Rusya’nın dünyanın gelişmesini ilerletmekte önemli sorumluluklar üstlendiğine işaret eden Wang Yi, iki ülkenin çok taraflı stratejik işbirliğini güçlendirerek iki ülkenin meşru hak ve çıkarlarını koruması, uluslararası düzenin adil ve makul bir yönde gelişmesi için çaba harcaması gerektiğini ifade etti.

İki taraf, mevcut uluslararası ve bölgesel meseleler hakkında fikir alışverişinde bulundu. Putin, Ukrayna sorununa değinirken, Rusya’nın bu sorunu diyalog ve görüşme yoluyla çözmeye hazır olduğunu vurguladı.