info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN-RUSYA STRATEJİK GÜVENLİK İSTİŞARELERİ 18. TURU GERÇEKLEŞTİ


ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Wang Yi ve Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolai Patrushev’un ortak başkanlığında, stratejik güvenlik konusunda Rusya-Çin istişarelerinin 18. turu dün Moskova’da gerçekleşti.
2023092011112279958.png

Son istişarede iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin derinleştirilmesi üzerine fikir alışverişinde bulunuldu, koordinasyon ve karşılıklı güven artırıldı.

Wang Yi, Çin-Rusya ilişkilerinin, uluslararası koşullarda yaşanan değişikliklerin karşısında sağlıklı ve istikrarlı şekilde geliştirildiğini, ikili stratejik işbirliği içeriklerinin zenginleştirildiğini, pragmatik işbirliğinin niteliğinin yükseltildiğini hatırlattı.

Wang Yi, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ve sorumlu büyük ülkeler olarak Çin ve Rusya’nın uluslararası arenadaki koordinasyonu güçlendirmenin yanı sıra, gerçek anlamdaki çok taraflılığı ortaklaşa koruduğunu, her biçimdeki zorbalığa karşı çıkarak, küresel yönetişim sisteminin daha adil ve makul yönde gelişimi için çalıştığını ifade etti.

Wang, yeni dönemde Çin-Rusya kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin önemli bir parçasını oluşturan ikili stratejik güvenlik istişare mekanizmasının kurulmasından bu yana, iki taraf arasındaki temas ve olumlu iletişimin yoğunlaştırıldığına, iki tarafın ortak çıkarlarının korunduğuna, küresel stratejik istikrarın sağlanması ve önemli bölgesel sorunların çözülmesi için güç katıldığına dikkat çekti.

İki ülkenin birbirinin çekirdek çıkarlarını ilgilendiren sorunlarda karşılıklı olarak kararlılıkla destek verdiğine işaret eden Wang Yi, Çin’in Rusya ile iki ülke liderleri arasında sağlanan fikir birliği doğrultusunda stratejik güvenlik istişare mekanizmasının rolünü geliştirerek, iki ülkenin güvenliğinin korunmasına, küresel barış ve istikrarın sağlanmasına daha büyük katkı sağlamaya hazır olduğunu vurguladı.

Yılbaşından bu yana iki ülke liderlerinin önderliğinde Rusya-Çin ilişkilerinin istikrarlı ve sağlıklı geliştiğine, pragmatik işbirliğinin düzenli bir şekilde ilerletildiğine işaret  eden Nikolai Patrushev, iki tarafın öteden beri birbirine saygı göstererek destek verdiğini, özellikle ikili ilişkilerin uluslararası güvenlik koşullarında yaşanan hızlı değişiklik ve çatışmalardan etkilenmediğini, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin güçlendirildiğini dile getirdi.

Rusya’nın Çin’in Taiwan, Xinjiang, Tibet ve Hong Kong meselelerindeki tutumunu kararlılıkla desteklediğini ve Batılı güçlerin Çin’in içişlerine müdahale etmesine karşı çıktığını yineleyen Nikolai Patrushev, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından ileri sürülen Küresel Güvenlik İnisiyatifi, Küresel Medeniyet İnisiyatifi ve Küresel Kalkınma İnisiyatifi’ne destek verdiklerini, Çin’le birlikte Asya-Pasifik bölgesinde ve hatta dünyada istikrar ve kalkınmanın ilerletilmesi için ortak çaba harcamaya hazır olduklarını belirtti.

İki taraf, yasa uygulama ve yeni teknolojiler gibi konularda işbirliğini güçlendirmede anlaşmaya varırken, Shanghai İşbirliği Örgütü ve BRICS gibi çok taraflı platformlarda koordinasyonun artırılması hususunda mutabakata vardı.