info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

MUSK: ÇİN'İN BİRLEŞMESİNİ ABD ENGELLİYOR


SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’in kurucu ortağı Elon Musk, 12 Eylül’de All-in Podcast programında yaptığı konuşmada, Taiwan bölgesinin ekonomik ve siyasi bağımsızlığını elde etme girişiminde bulunmasına rağmen, adanın Çin’in bir parçası olduğunu söyledi.

Washington Examiner gazetesinde yer alan habere göre, Çin’i iyi anladığını belirten Musk, ülkeyi birçok kez ziyaret ettiğini ve Çinli üst düzey yetkililerle görüşmeler yaptığını hatırlattı. Taiwan bölgesini Hawaii’ye benzeten Musk, Taiwan’ın Çin’in bölünmez bir parçası olduğunu, Çin milletinin birleşmesi için harcanan her çeşit çabanın ABD tarafından engellendiğini belirtti.

Musk, Çin’in bölgedeki askerî gücünün yakın gelecekte ABD’yi aşacağını, bunun Çin’in birleşmesiyle sonuçlanacağını söyledi.

Musk’un görüşleri, sosyal medyada büyük destek aldı. Musk’un haklı olduğu belirtilen bir paylaşımda “Çin’in tabii ki Taiwan üzerinde egemenlik hakkı var, tıpkı ABD’nin Hawaii üzerinde hakkının olması gibi.” ifadelerini kullandı.

Musk, geçen yılın ekim ayında Financial Times gazetesine verdiği demeçte, Çin anakarasının Taiwan’ı makul bir özel idari bölge olarak belirlemesi önerisini ortaya koymuştu.

Musk, mayıs ayında CNBC’ye verdiği röportajda da Çin merkezi hükümetinin Taiwan’i birleştirme konusunda kararlı olduğunu, bunun ciddiye alınması gerektiğini kaydetmişti.

Çin merkezi hükümeti, Taiwan meselesinin Çin’in iç işi, meseleyi çözmenin Çinlilerin işi olduğunu birçok kez yineledi.