info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN "HÜKÜMET ÇALIŞANLARINA İPHONE YASAĞI" İDDİASINI YALANLADI


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Çin’in hükümet çalışanlarına iPhone ve diğer yabancı markalara ait akıllı telefonları yasakladığına dair çıkan haberleri yalanladı.

Dünkü olağan basın toplantısında Japon Asahi Shimbun gazetesinden bir muhabirin sorusunu yanıtlayan sözcü, yüksek seviyeli dışa açılmaya bağlı kalan Çin’in yabancı girişimcilerin hak ve çıkarlarını koruyarak pazar odaklı, yasal, dünyada bir numara iş ortamı yarattığını söyledi.

Çin’de yabancı sermayeli işletmelere hep açık bir tavır sergilendiğini vurgulayan sözcü Mao, bu işletmelerin Çin’in gelişme fırsatını değerlendirmesini beklediklerini kaydetti.  

Sözcü, “Çin, Apple gibi yabancı marka telefonların satın alınmasını ve kullanılmasını yasaklayan her hangi yasa veya yönetmelik yayınlamadı. Ancak son zamanlarda Apple'ın telefonlarıyla ilgili güvenlik olaylarının medyada çok fazla yer aldığını görüyoruz. Çin hükümeti bilgi ve siber güvenliğe büyük önem veriyor, yerli ve yabancı şirketlere eşit davranıyor" dedi.

Mao ayrıca, Çin'in tüm cep telefonu şirketlerinin yasa ve yönetmeliklere sıkı sıkıya uymasını ve bilgi güvenliği yönetimini güçlendirmesini umduğunu belirtti.