info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN BAŞBAKANI Lİ QİANG CAKARTA'DA 10+3 TOPLANTISI'NA KATILDI


Çin Başbakanı Li Qiang bugün Endonezya’nın başkenti Cakarta’da 26. ASEAN + Çin, Japonya, Güney Kore Liderler Toplantısı’na(10+3)katıldı.

Li toplantıda yaptığı konuşmada geçen 20 yıl içinde 10+3 mekanizmasının birçok kriz sınamasından geçip bölgesel kalkınma ve refahın teşvikinde önemli rol oynadığını belirtti.

10+3 ülkeleri ve hatta tüm Asya ülkelerinin, ortak yuva ve ortak çıkarlara sahip olduğunu ve Asya’da barışçıl kalkınmanın genel çıkarlarından hareket ederek, fikir ayrılıklarını bir yana bırakıp fikir birliğini araması, 10+3 mekanizmasının iş birliği temelini sağlamlaştırmayı sürdürmesi, çeşitli risk ve meydan okumaları birlikte göğüslemesi, bölgesel kalkınma, refah ve istikrarı el ele vererek hızlandırması, Asya’da kader birliğinin oluşturulması için çaba harcaması gerektiğini ifade etti.

Li Çin’in diğer taraflarla birlikte yeni 10+3 İş Birliği Çalışma Planı’nın hayata geçirilmesi vesilesiyle ortaklaşa ekonomik büyüme merkezini oluşturma çerçevesinde bölgesel ekonomik entegrasyonu hızlandırmayı, bölgesel sanayi iş bölümünü ve iş birliğini derinleştirmeyi ve bilimsel ve teknolojik yeniliklerin önderlik rolünü güçlendirmeyi sürdüreceğini kaydetti.

Çin Başbakanı Li ayrıca Japonya’nın radyoaktif atık suyu denize boşaltması konusunda Çin’in tutumunu aktardı, Japonya’nın üzerine düşen uluslararası yükümlülükleri yerine getirerek sorumlu bir şekilde radyoaktif atık su sorununu çözmesi gerektiğinin altını çizdi.