info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin ekonomisi yılın ilk yarısında toparlandı


Raporda yılın başından beri, söz konusu planı uygulama durumunun olumlu olduğu, ulusal ekonominin sürekli toparlandığı kaydedildi.

Çin Lojistik ve Satın Alma Federasyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, ocak-temmuz döneminde Çin’in lojistik endüstrisi istikrarlı bir şekilde toparlanıyor.

Verilere göre, yılın ilk yedi ayında, ülkenin toplam lojistik hacmi geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 4,7 artışla 189 trilyon 900 milyar yuana ulaştı.

Çin’de yılın ilk yedi ayında, yazılım sektörünün geliri yıllık bazda yüzde 13,6 arttı. Kamu işletmelerin toplam geliri ocak-temmuz aylarında yıllık bazda yüzde 4,3 yükseldi.

Raporda dış ticaretin istikrarlı büyüdüğüne işaret edildi. Verilere göre yılın ilk yedi ayında mal ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,5’lik artışı kaydetti. Elektrikli binek araçlar, lityum iyon piller, güneş pillerinin ihracatı yüzde 52,4 arttı. Hizmet ithalat ve ihracat hacmi yılın ilk yarısında yüzde 8,5 arttı.

Raporda Kuşak ve Yol inşasının sürekli ilerletildiği açıklandı. Yılın ilk yedi ayında, Çin ile Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler arasındaki ithalat ve ihracat hacmi yüzde 7,4 yükseldi. Çin ile Avrupa arasındaki yük trenleri sefer sayısı ve gönderilen mal hacmi sırasıyla yüzde 13 ve yüzde 27 arttı.

Raporda, yılın ikinci yarısında makro politika düzenlemelerinin yoğunluğunun artırılması, yurt içi talebin genişletilmesine odaklanılması, güvenin artırılması ve risklerin önlenmesi gerektiği öne sürülüyor. Bu sayede ekonominin etkili bir şekilde iyileşmesi ve ekonomik hacmin büyümesi teşvik edilecek.