info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xİ JİNPİNG: BRICS GENİŞLEMESİ TARİHİ ÖNEM TAŞIYOR


Cumhurbaşkanı Xi basın toplantısında, dünyada önemli etkiye sahip olan BRICS ülkelerinin aynı zamanda kürsel barış ve kalkınmaya dair önemli bir sorumluk üstlendiğine işaret etti. Tarafların zirvede uluslararası gelişmeler ve BRICS iş birliği gibi konular üzerinde derin fikir alışverişinde bulunarak geniş bir mutabakat oluşturduğunu söyleyen Xi, zirvede verimli neticeler elde edildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi, BRICS ailesine davet edilen yeni ülkeleri tebrik etti. Xi ayrıca, dönem başkanı olan Güney Afrika’nın ve Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa’nın bunun için harcadığı çabaları takdirle değerlendirdi.  

Xi, BRICS’in yeni üye kabul etmesinin tarihi önem taşıdığı gibi, BRICS üyelerinin gelişmekte olan ülkelerle dayanışma içinde iş birliği yapmaya dair kararlılığını gösterdiğine dikket çekti.

BRICS’in yeni üye kabul etmesinin hem uluslararası toplumun ortak beklentisine hem de yükselen ekonomilerin ve gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarına uyduğunu vurgulayan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bunun BRICS için yeni bir iş birliği döneminin başlangıcını simgelediğini ve yeni üyelerin BRICS’e dinamizm katacağını belirtti.  

Basın toplantısında Arjantin, Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) BRICS iş birliği mekanizmasına davet edildiği bildirildi.