info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

RADYOAKTİF ATIK SU KRİZİ: ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, JAPONYA'NIN BEİJİNG BÜYÜKELÇİSİ'Nİ ÇAĞIRDI


Sun Weidong, Japon hükümetinin uluslararası tepkilere rağmen radyoaktif atık suyu okyanusa bırakma kararında ısrar ettiğini hatırlattı. Bu eylemin, Çin başta olmak üzere komşu ülkeler ve uluslararası topluluma risk oluşturduğunu vurguladı. Sun Weidong, böylesi bir kararın, bölgesel ve küresel refahı riske atarak bencilce alındığını ifade etti.

Fukuşima'daki kazanın, tarih boyunca yaşanan en ciddi nükleer kazalardan biri olduğuna dikkat çeken Sun Weidong, bu kazanın okyanus ekosistemine, gıda güvenliğine ve insan sağlığına derinlemesine zarar verdiğini belirtti. Sun, “Okyanus, tüm insanlık için kritik bir yaşam kaynağıdır. Japonya'nın Fukuşima'da biriken radyoaktif atık suyu rastgele okyanusa boşaltması kabul edilemez.” dedi.

Sun Weidong, "Japonya'nın bu konudaki ısrarcı tavrı, küresel deniz ekosistemi ve insan sağlığı ile kumar oynamak anlamına gelir. Japonya'yı bu kararından vazgeçmeye, komşu ülkelerle yapıcı bir iletişim içinde olmaya ve deniz ekosistemine potansiyel zararlardan kaçınmaya çağırıyoruz." diye konuştu.

Sun ayrıca, eğer Japonya kararında ısrar ederse, Çin hükümetinin deniz ekosistemi, gıda güvenliği ve halkın sağlığını korumak için gerekli adımları atacağını belirtti.