info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN VE GÜNEY AFRİKA, 25 İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASINI İMZALADI


Xi Jinping, konuşmasında iki ülke arasında kurulan diplomatik ilişkinin 25. yılına denk gelen bu dönemde 4. Güney Afrika ziyaretini gerçekleştirdiğini vurguladı. Son 25 yılda ikili ilişkilerin büyük gelişme gösterdiğini ve karşılıklı güvenin arttığını belirtti.

Xi, “Çin, Çin Komünist Partisi'nin öncülüğünde kendi tarzında milli kalkınmayı sürdürüyor. Benzer şekilde, Güney Afrika da kendi koşullarına uygun kalkınma stratejileri izliyor. İlişkilerimiz yeni fırsatlarla dolu." dedi.

Ramaphosa ile görüşmesinde, ikili ilişkilerin yanı sıra uluslararası ve bölgesel sorunların ele alındığına değinen Xi, birçok işbirliği anlaşmasının imzalandığını söyledi. Xi, Çin işletmelerinin Güney Afrika'ya olan yatırımlarını teşvik edeceklerini ve iki ülkenin stratejik ortaklığını daha da güçlendireceklerini kaydetti. Xi, uluslararası yönetimde güney yarımküre ülkelerinin söz hakkının artırılmasına dair bir mutabakata vardıklarını aktardı.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Ramaphosa, Çin'in ırk ayrımcılığına karşı mücadelede ve kalkınma sürecinde Güney Afrika'ya sağladığı destek için teşekkür etti. Xi Jinping'e ve Çin'e olan desteğini vurgulayan Ramaphosa, ikili ticaret, yatırım, altyapı, turizm, eğitim ve dijital ekonomi gibi konularda işbirliğini artırmak istediklerini dile getirdi.

Ramaphosa ayrıca, BRICS ülkeleri ve güney yarımküre ülkelerinin uluslararası yönetimdeki söz hakkının artırılması, daha adaletli uluslararası düzenin tesis edilmesi, Afrika-Çin işbirliğinin derinleştirilmesi için Xi Jinping ve diğer liderlerle birlikte çaba harcamak istediğini sözlerine ekledi.

Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti dün ortak bildiri yayınladı, Kuşak ve Yol işbirliğinin derinleştirilmesine dair niyet mektubu, yeni enerjili elektrik yatırımıyla ilgili çerçeve anlaşması, teknolojik inovasyon ve insanlı uzay araştırmaları dahil olmak üzere çeşitli alanlardaki işbirliğine ilişkin mutabakat zaptları imzalandı.