info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin’de Sevgililer Günü bu yıl 22 Ağustos’ta! Yaklaşık 2 bin 500 yıldır anılan bir aşk hikayesi


Derleyen: Zülal Çelik

Pek çok geleneksel Çin festivalinde olduğu gibi, bu efsane de binlerce yıl önceden geliyor. Efsaneye göre, Niu Lang isimli genç ve yakışıklı bir çoban, cennetten kaçan ve kendini dokumacı olarak tanıtan Zhi Nu ile tanışır ve ona aşık olur. Bir süre sonra evlenen çiftin iki çocuğu olur ve mutlu bir yaşam sürerler fakat Zhi Nu aslında, bir Cennet Tanrıçasının kızıdır ve Tanrıça, cennetten kaçıp bir faniyle evlendiği için Zhi Nu’ya çok kızgındır. Tanrıça bir zaman sonra Zhi Nu'yu bulur ve onu gökyüzünde bulut dokuduğu günlere geri götürür.

Niu Lang karısı götürüldükten sonra, üzüntü ile çocuklarıyla her gün yas tutar. Niu Lang'ın üzüntüsünü gören öküzü konuşmaya başlar ve ona kendisini öldürüp postunu giyerse karısını bulmak için cennete uçabileceğini söyler. Niu Lang öküzün postunu giyerek çocuklarını alır ve cennete uçmaya başlar. Ama Niu Lang, Zhi Nu ile buluşmak üzere olduğu anda Tanrıça onu fark eder. Niu Lang’ın bu cesareti, Tanrıçayı etkilemiştir. Tanrıça daha sonra iki sevgilinin yılda bir kere buluşabilmeleri için tokasıyla gökyüzünde büyük bir nehir çizer.

Bunu gören saksağanlar her yıl bir kere, iki aşığın buluşabilmesi için gökyüzündeki o büyük nehir üzerinde bir köprü biçiminde uçar. Böylelikle Niu Lang ve Zhi Nu her yıl sadece bir kere buluşabilirler. O gün de Çin’de Sevgililer Günü olarak kutlanır.

Peki Çinliler bu özel günü nasıl geçiriyorlar…

Han kıyafetleri giymek

Bu hikayenin Han Hanedanlığı döneminden geldiğine inanıldığı için, Çinliler festival boyunca Han dönemi kıyafetleri giyerler.

İğne-iplik yarışması

İğne işi, geleneksel Çin kültüründe genç kızlar için çok önemliydi, ev içi becerilerde ustalaşmanın temsilcisi olarak kabul edilirdi, bu nedenle genç kadınlar o gün hızla iğneye iplik geçirerek hünerlerini gösterirler.

Arife günü dua etmek

Qixi gününden bir gün önce, kızlar meyve ve şarap sunarak, kendilerine hayırlı bir eş ve mutlu bir evlilik dilerler.

Qixi Festivali, 2006 yılında Çin'in Ulusal Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne eklenmiştir.