info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin’de kahraman tren personeline 10 bin yuan ödül


Beijing’den, Çin'in Ningxia Hui Özerk Bölgesi'ndeki Yinchuan'a sefer yapan K1178 treni, Çin'de Doksuri tayfunun neden olduğu şiddetli yağmurlar sonrası meydana gelen hasar nedeniyle, Yanhecheng Tren İstasyonu'nda yaklaşık 70 saat mahsur kaldı.
Trende bulunan panik halindeki 840 yolcuyu sakinleştirip, başarılı bir şekilde koordine eden personel, bu sürecin en doğru ve güvenli şekilde atlatılmasına yardımcı oldu. 70 saatin sonunda mahsur kalan yolcuları emniyetli bir şekilde, Yinchuan istasyonuna ulaştıran görevliler, büyük coşkuyla karşılandı.
Durumu başarıyla idare ettikleri ve görevlerini tam olarak yerine getirdikleri için, Çin Demiryolları yetkilileri, her bir personele 10 bin yuan ödül verildiğini açıkladı. Ekip ayrıca “Kahraman Takım” onuruna da layık görüldü.
DOKSURİ TAYFUNU NEDİR?
Çin’in ağırlıklı olarak güney bölümünde etkisini gösteren tayfun, bu yıl 28 Temmuz’da, Fujian eyaletinin Jinjiang şehri kıyılarına indi. Tayfun geldiğinde merkeze yakın maksimu rüzgar kuvveti 15 dereceydi (50 m/s).
Doksuri Tayfunu’ndan etkilenen Çin’in çeşitli bölgeleri, şiddetli yağışlara maruz kaldı. Sağanak yağmurda itfaiyeciler, polis, drenaj işçileri, temizlik işçileri ve sosyal kurtarma ekipleri gibi emekçiler ön cephede çalıştı ve zamanla yarışarak çoğu zaman canlarını ortaya koydu.
Beijing Belediyesi tarafından verilen bilgilere göre, sel ve yıkılan evler nedeniyle 33 kişinin yaşamını yitirdiği ve 18 kişiden ise hâlâ haber alınamadığı açıklandı.