info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Sıfır karbonlu liman ne demek? Dünyanın ilk akıllı limanı: Tianjin


Tianjin Limanı, yıllık 20 milyon konteyner hacmi ve 20 bin çalışanı ile dünyanın en büyük yedi limanından biri olma özelliğini taşıyor. Bu ölçekteki manuel işlemli limanların maliyeti paralel olarak çok yüksek. Ancak, Çinli iletişim devi Huawei ile Tianjin Liman Grubu iş birliğinde geliştirilen ve son teknoloji kullanılarak, daha akıllı, otonom sistemli ve sıfır karbonlu bir projeyle, maliyet azaltıldı.

Ekim 2021’de faaliyete geçen limanda, 5G ve otonom sürüş teknolojilerinin kullanılması, operasyonları daha güvenli ve verimli hale getiriyor. Terminalde, uzaktan kumandalı rıhtım vinçleri yüklü konteynerleri yük gemilerinden kaldırıyor ve yatay taşıma için akıllı robotlara yerleştiriyor. Navigasyon Uydu Sistemi tarafından desteklenen bu robotlar, konteynerleri yüklemek-boşaltmak için, gerçek zamanlı olarak hesaplanan optimum sürüş rotaları boyunca, konteyner sahasına yönlendiriliyor.

TİANJİN LİMANI AKILLI SİSTEMLE NE KAZANDI?

Limanda çalışan personeller artık, kamyonları uzaktan çalıştırıyor, böylelikle çalışma ortamlarında, tehlikeli ve sağlıksız koşullarla karşılaşmıyorlar.

Ayrıca liman, kendi yenilenebilir enerjisini ürettiği için hem yeşil hale geliyor hem de genel olarak normal limanlara göre, %17 daha az enerji tüketiyor.

Tianjin Limanı A.Ş. Genel Müdürü Yang Rong, limanın işleyişi hakkında, “Tianjin Grubu ve Huawei, yeni nesil bir 'akıllı liman beyni' yarattı. Sistem, optimum yükleme ve boşaltma planlarını otomatik olarak oluşturuyor. Ayrıca, tüm sevk sürecini planlayarak, her bir ekipmanı yönetiyor. Terminalimiz, 76 araçtan oluşan bugüne kadar görülen en büyük sürücüsüz filoya sahiptir.” dedi.

Huawei Gümrük ve Liman İşletmesi CEO’su Bruce Xun ise, Tianjin Limanı'nın ikizinin yapılacağı proje duyurulduktan sonra, 'Tianjin Limanı gerçekten küresel bir limandır. Dünya çapında 800'den fazla liman ve 200 ülke ile ticaret yapmakta. Limanın daha da yeşil, daha akıllı ve daha güvenli hale gelmesine yardımcı olacak dijitalleşmesinin bir sonraki aşamasını desteklemeyi dört gözle bekliyoruz.' diyerek heyecanını dile getirdi.

Ayrıca, 2 Mart 2022'de GLOMO Ödül Töreni,  Tianjin Limanı projesini, ekonomik olarak “En iyi Mobil Yenilik” olarak kabul etti.