info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Kuşak ve yol ortaklaşa kurulacak dünyaya fayda getirecek


İki taraf görüşmede, “Kuşak ve Yol”un ortaklaşa kurulacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Türkiye’nin Orta Koridor Girişimi'ni uyumlaştırma çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini dile getirerek, ticaret, enerji ve turizm gibi alanlarda iş birliğini derinleştirmeye ve Türkiye-Çin ikili ilişkilerini yeni bir düzeye taşımaya hazır olduklarını belirtti.

Çin ve Türkiye, Kuşak ve Yol İnisiyatifi ve Orta Koridor Girişimi'nin uyumlaştırılmasına niye bu kadar önem veriyor? Cevabı şudur: Bu alandaki çalışmalar, iki ülkedeki halklara büyük fayda getirdi. Bir muhabir olarak Türkiye’de 7 sene çalıştım. Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamındaki çalışmaların iki ülkeye getirdiği faydaları bizzat gördüm. 2014 yılında, iki ülkenin iş birliğiyle inşa ettiği Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu hizmete girdi. Ankara ile İstanbul arasındaki günlük ortalama yolcu sayısı 4 binden 25 bine yükseldi. Bunun yanı sıra, Ankara-İstanbul YHD, Avrasya Kıta Köprüsü koridorunun önemli bir parçası olarak doğu ve batı arasındaki ticaretin ve kültürel temasların yoğunlaştırılmasına büyük katkıda bulundu. Diğer yandan, iki ülkedeki şirketlerin ortak çabalarıyla, Tuz Gölü Yeraltı Doğal Gaz Depolama Tesisi, Adana’daki Hunutlu Termik Santralı ve İstanbul Metro Ağı Genişletme Projesi dahil olmak üzere büyük projeler yerine getirildi.

Altyapı tesislerinin yanı sıra, Çin ve Türkiye 5G gibi yüksek teknoloji alanlarında da iş birliği başlattı. 2015 yılından itibaren, Çinli Huawei şirketi Türkiye’deki 3 büyük telekomünikasyon şirketiyle iş birliği yaparak bütün Türkiye’yi kapsayan 4.5G hızında ev interneti ve 5G hızında ticari interneti kurdu. Bu çalışmalar, Türkiye ekonomisinin dijitalleşme sürecine temel attı. Aynı zamanda, kutupsal kodları icat eden Türk bilim insanı Erdal Arikan, Huawei’nin 5G teknolojisinin geliştirilmesinde kritik rol oynadı.

Türkiye hükümetinin başlattığı Orta Koridor Girişimi, İpek Yolu’nun canlanmasını hedefliyor. Bu girişimle, Türkiye ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkiler daha yakınlaştırılacak. Bu bakımdan, Orta Koridor Girişimi ve Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi birbirini tamamlayıcı olur. 2020 yılında, Türkiye’den yola çıkan ve Orta Koridor üzerinden geçen ilk yük treni Çin’e ulaştı. Bunun ardından, Orta Koridor üzerinden geçen yük trenlerinin sayısı hızlı bir şekilde arttı.

Hem Orta Koridor Girişimi, hem de Kuşak ve Yol İnisiyatifi, dünya ülkelerinin birbirine bağlanmasını ve dünyadaki barış ile refahın korunmasını amaçlıyor. Yeni kalkınan piyasaların temsilcisi ve büyük gelişmekte olan ülkeler olan Çin ve Türkiye’nin Orta Koridor Girişimi ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ni uyumlaştırma çalışmaları, çok taraflılık ve küresel sanayi ile tedarik zincirinin korunması için büyük önem taşıyor, ve küresel ekonominin canlanmasına büyük katkıda bulunacak.