info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin’den uluslararası topluma tahıl güvenliğine daha büyük önem verme çağrısı


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, olağan basın toplantısında BM Genel Sekreteri Antonio Gutteres’in dün yaptığı küresel tahıl sisteminin çöktüğüne dair açıklamayı değerlendirdi.
Gutteres’in açıklamasını yakından izlediklerini belirten sözcü, uluslararası topluma tahıl güvenliğiyle ilgili sorunlara büyük önem vererek, uluslararası iş birliği yoluyla bir an önce etkili çözüm bulma çağrısında bulunduklarını belirtti.
Mao Ning, dünyanın en büyük tahıl üreticisi olan Çin’in dünyadaki ekilebilir arazinin yüzde 9'uyla dünyadaki tahıl üretiminin dörtte birini gerçekleştirerek ve 1,4 milyarlık nüfusun yiyecek sorununu çözerek dünyanın tahıl güvenliğine büyük bir katkıda bulunduğuna işaret etti.
Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından ortaya koyulan Küresel Kalkınma İnisiyatifi kapsamında tahıl güvenliğinin sekiz önemli iş birliği alanından biri olarak belirlendiğini ve G20 çerçevesinde Çin’in küresel tahıl güvenliği konusunda iş birliğinin güçlendirilmesi çağrısında bulunduğunu hatırlatan Mao Ning, Çin’in ayrıca Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün Güney-Güney iş birliği çerçevesinde en fazla mali yardım sağlayan, en çok uzman gönderen ve en çok proje yürüten gelişmekte olan ülke olduğunu vurguladı.
Mao Ning, şöyle konuştu:
“140’tan fazla ülke ve bölge ile tarımsal iş birliğini sürdürüyoruz. Gelişmekte olan ülkelere binden fazla tarım teknolojisini tanıttık. Afrika’da 13 tarımsal kalkınma ve yoksulluğu azaltma pilot köyünün inşasını başlattık. Bu eylemler, gelişmekte olan ülkelerin tarım üretimini arttırmasına ve tahıl güvenliğini koruma yetkinliğini yükseltmesine büyük yardım sağlamıştır.”
Mao Ning, Çin’in dünyadaki diğer ülkelerle birlikte Küresel Kalkınma İnisiyatifi’ni ilerleterek, tahıl güvenliğini koruma ve yoksulluğu azaltma alanlarındaki iş birliğini güçlendirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.